Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Vytvořeno: 20. 09. 2016
0 komentářů

Barovky - sezení na vysokých nohách.

Někomu se na nich sedí pohodlně, jinému se špatně nasedá či slézá, protože jsou vysoké a mají menší sedák. Barové židle se z restaurací a barů pomalu přesouvají i do domácností.

Barové židle jsou velmi specifickým kusem nábytku. Židličky na vysokých nožkách, které někdy mívají podnože, opěrák i područky, původně nebyly navrženy k tomu, aby se na nich dlouhodobě sedělo. Pro jednu či dvě skleničky u baru byly však zcela dostačující.

Trend poslední doby je přivedl i do domácností, kde často nahrazují jídelní židle tam, kde není dost prostoru a jí se u kuchyňského pultu. Nebo tvoří protipól rozlehlému jídelnímu stolu, u nějž se večer schází celá rodina, a slouží k posezení u rychlých snídaní či svačin.

Design důležitější než funkce

Na barové židle se nevztahují mnohá ergonomická a funkční pravidla, takže umožňují designérům více rozvinout fantazii.

"Opěrák zad u barové židle přebírá pouze funkci jakési zarážky, aby tělo nesklouzlo ze sedáku" říká designér Lukáš Volf. "Proto je jen velmi nízký a rozhodně neumožňuje plnou oporu páteře. Předpokládá se totiž, že se člověk opírá o bar či pult." Pokud by byl totiž opěrák vyšší, nebyla by kvůli posunutému těžišti barová židle stabilní.

"Výška barových židlí, tedy výška od země k sedáku, by měla být 74 až 78 centimetrů," říká Tereza Pražáková z firmy Nábytek Atan." Prostor mezi sedákem a barovým pultem by měl být asi 30 centimetrů, stejně jako u jídelních židlí a stolů."

Katarína Neveďalová ze společnosti Kodreta Group tvrdí, že většina domácích barových pultů se vyrábí nižší než pulty v barech a restauracích. Typická výška stoliček v barech je asi 80 až 85 centimetrů, ale v domácnostech jen 65 až 75 centimetrů.

Z materiálů převládají kov a dřevo

Design barových židlí je velice podobný těm jídelním. Mnohdy je dokonce možné pořídit si domů barové židle v úplně stejném stylu, jako jsou ty nízké u jídelního stolu. "Barovky se vyrábějí v moderním či klasickém provedení, nejčastěji ze dřeva, kovu nebo jejich kombinací," říká Tereza Pražáková.

Z dalších materiálů se používá polykarbonát, plast, ratan, korek a další. Výjimkou nejsou ani ty s čalouněným sedákem. Pak je ale dobré, aby byl potah opatřený teflonovou úpravou, protože jinak hrozí promáčení tekutinou až do čalounické výplně.

Materiál by se měl dát vyčistit, stejně jako ten, co se používá na jídelní židle, jakýmkoliv běžným chemickým neabrasivním prostředkem dostupným v drogerii. Při zakázkové výrobě je většinou možné, aby si zájemce sám navrhl tvar a výšku sedáku či podnoží.

Ceny barových židlí v obchodech obvykle začínají na tisíci korunách, dražší stoličky stojí kolem tří tisíc. "Pokud kupujete barovou židli s plynovým či olejovým pístem, kterým se dá nastavit výška sedáku, je dobré se vyvarovat extrémně levných typů - těch, co stojí méně než tisíc korun," upozorňuje Jiří Urbánek. "Jde většinou o nekvalitní židle importované z Číny."
Výška barových židlí by měla být 74 až 78 centimetrů.