Dětské židle rostou s dětmi

Vzpomínáte ještě na dřevěné dětské židličky, které se daly postavit tak, aby dítě mohlo jíst u velkého stolu nebo jinak, aby mělo vlastní stoleček? Tyhle desetiletími prověřené dětské jídelní židličky se v obměněné - poněkud modernější - podobě prodávají i dnes.

Dětské židle rostou s dětmi
"Podoba dětských židlí je určitě zajímavější než před léty," tvrdí Tereza Pražáková z firmy Nábytek Atan. "Ty klasičtější se používají hlavně v jeslích a mateřských školách. Mají sedák 31 až 38 centimetrů vysoko."

Stále oblíbenější jsou židle "rostoucí", které svým vzhledem připomínají schůdky. Je u nich možné nastavit výšku sedáku i podnožky podle výšky dítěte. Tak s ním vlastně židle roste až do dospělosti.

Dětské jídelní židličky se vyrábějí převážně ze dřeva či plastu v kombinaci s kovem. "Ty se hodně prodávají, protože se materiál snadno udržuje," říká Kateřina Horová z firmy IKEA.

Téměř jakoukoli dětskou židli lze doplnit bezpečnostními popruhy, aby dítě nemohlo vypadnout. "Mnohdy jde přidělat i snímatelný tác, který je velmi praktický pro ty děti, jež umějí už samy jíst," dodává Kateřina Horová. Pro děti od tří do deseti let se prodávají i speciální zvýšené židle, aby lépe dosáhly na jídelní stůl.

Dětské židle a stolečky se nabízejí v mnoha pastelových barvách a s různými potisky a obrázky. Ceny se většinou pohybují okolo tisíce korun.

Článek byl publikován v příloze Dům a byt deníku Mladá fronta DNES dne 8. 3. 2006.
Autor: Alice Kupčeková.
© MAFRA, a.s. 2006.

Dětské židle rostou s dětmi


Proč nakupovat u nás?