150 let ohýbaného nábytku TON

Firma TON slaví letos v červnu významné výročí, 150 let založení tradiční výroby ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Společně s městem Bystřice pod Hostýnem uspořádala firma k této příležitosti výstavu s názvem **„Odkaz Michaela Thoneta“**, která demonstruje průřez nejen jeho tvorbou, ale také životními zkušenostmi a dovednostmi, které dokázal Thonet zúročit ve výrobních postupech.

Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet (1796 – 1871), který pocházel původem z Boppardu v Porýní a poté se usadil právě na Moravě.150 let ohýbaného nábytku TON


Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své ohýbané výrobky do celého světa.


150 let ohýbaného nábytku TON


Na původní firmu THONET navázala po první světové válce akciová společnost THONET – MUNDUS a od roku 1946 – sloučením řady významných nábytkářských továren – THONET a od roku 1953 TON (továrna na ohýbaný nábytek), se sídlem v Bystřici pod Hostýnem.


150 let ohýbaného nábytku TON


Továrna na židle úspěšně prošla více než stoletím, aniž se zastavila výroba a dnes je obchodní firma TON významným evropským centrem výroby kvalitního nábytku z ohýbaného dřeva.


150 let ohýbaného nábytku TON


V současnosti firma TON spolupracuje s českými i zahraničními designéry, jako je Tom Kelley, Mojmír Ranný, designové studio Olgoj Chorchoj a celá řada mladých designérů. Za židle z ohýbaného dřeva získávají tito designéři ceny a ocenění na světových výstavách sedacího nábytku. Jedná se například o židle Merano, Rioja nebo Stockholm, ale i o houpací křeslo Wave, sáňky Sledge nebo němého sluhu Petalo.


150 let ohýbaného nábytku TON


Proč nakupovat u nás?