Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Luxfery se vracejí do interiéru


Vytvořeno: 16. 03. 2018
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

V období první republiky se luxfery hojně používaly při stavbě funkcionalistických objektů. Pak přišel útlum, ale v současné době se stále více vracejí jak do interiérů, tak exteriérů.

Co jsou to vlastně luxfery?

Luxfery jsou tvárnice vyrobené ze dvou stejných skleněných částí. Na trhu jsou dostupné luxfery různých tvarů, barev, rozměrů i způsobů instalace.

Kam s nim

Luxfery mají řadu cenných vlastností. Je to především jejich dobrá tepelná a zvuková izolace, schopnost propouštět světlo, ale zároveň zajišťovat soukromí. Podle těchto vlastností se také volí jejich využití. Můžete je mít například v koupelně, kuchyni, vstupní hale a nebo jako dekoraci třeba v barovém pultu. Vhodně zvolené luxfery dodají interiéru osobitý styl, odlehčí ho, dodají mu světlo a opticky zvětší prostor. Hodí se zkrátka tam, kde je čiré sklo nevhodné. Typickým příkladem jsou panelákové koupelny bez oken.

Luxfery lze použít na vodorovné pochozí i nepochozí plochy. Zajímavě vypadají na podestách schodišť a galerií nebo v kombinaci s kovem (např. u zábradlí). Co se týká exteriérů, tam se luxfery využívají při stavbách komerčních budov, kde jsou z nich postaveny celé zdi. V trošku menším měřítku je můžeme použít i na zahradě – při stavbě jezírek, plotů apod.

 

 

Použití

Základní velikost luxfer je 19 x 19 x 8 centimetrů, ale na trhu samozřejmě existují i jiné rozměry. Co se týká tvaru, nejzajímavější jsou asi ty ve tvaru trojúhelníku. I barevně jsou luxfery velmi zajímavé. Vyrábějí se jak čiré, tak v různých barevných odstínech. Právě ty barevné pak vyniknou při umělém osvětlení. Povrch všech luxfer je buď matný, hladký, pískovaný nebo s plastickým vzorem.

Pokud si chcete do interiéru luxfery pořídit, právě tyto vlastnosti hrají velkou roli. Například čiré hladké luxfery propouštějí až 100% světla a proto není vhodné je volit tam, kde požadujeme soukromí. Matné luxfery propouštějí o 10% méně světla než ty hladké, ale už zajistí maximální soukromí. Jsou proto vhodné na stavbu příček.

 

 

 

Stavění z luxfer

Luxfery nemohou být instalovány jako nosná stěna a jednotlivé celky by neměly mít více jak 15m2. Při použití v exteriéru nejsou vhodné luxfery se sytými barvami. Tyto barvy nejsou odolné mrazu a UV záření a mohly by časem popraskat. Luxfery se při výstavbě spojují pomocí flexibilního lepidla, hliníkových nebo betonových rámečků.

A výsledek?

Pokud se pro luxfery rozhodnete, určitě je dobré s nimi počítat už od projektu. A to proto, protože jejich hmotnost je vysoká (80 – 85 kg/m2) a některé stěny, zvláště stěny starších domů, by tuto tíhu nemusely vydržet. Jinak luxferová stěna se dá postavit přímo na hotovou podlahu, tedy s výjimkou plovoucích. Každopádně vhodně zvolené luxfery oživí a ozvláštní každý interiér.