Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Přírodní materiály nebo umělé?


Vytvořeno: 20. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Materiál

Při výběru materiálů u sedacího nábytku stojíme několikrát před volbou, zda vybrat raději materiál umělý nebo materiál přírodní.

Vybíráme přírodní dřevo nebo jeho imitace. Vybíráme přírodní kůži nebo umělou ekokůži. Vybíráme látku z přírodního materiálu, ze směsi materiálů nebo látku stoprocentně umělou. Vybíráme přírodní kámen nebo jeho imitaci. Vybíráme přírodní výplety nebo výplety umělé v imitaci ratanu či bambusu.



Masivní dřevo versus imitace

Pokud je prvotním hlediskem zákazníka při výběru materiálu cena, pak jednoznačně v tomto duelu prohrává přírodní varianta a vítězí tak imitace dřeva. Jedná se o lamina, vysokotlaká lamina, moderní umakarty nebo například werzalitové stolové desky. Tyto moderní materiály jsou k dostání ve všech možných barvách, dekorech a variantách.

Materiály jsou to pevné, dobře opracovávatelné a z praktického hlediska jsou dobře udržovatelné. Nemusíte je ošetřovat speciálními přípravky k tomu účelu vyráběnými, stačí omývat saponátovou vodou. Mají tvrdý umělohmotný povrch, který může být lesklý nebo s perličkou, ale ani v jednom případě není lehké je poškrábat či znehodnotit čirou tekutinou. Pokud je však tento materiál poškozen, pak již oprava povrchu není možná bez viditelné úpravy nebo není možná vůbec a poškozený díl lze pouze vyměnit.





Pokud zákazník preferuje přírodní dřevěné materiály, pak má na výběr stoprocentní masivní dřeva nebo průmyslově vyráběné dřevěné materiály. Výhodou průmyslově vyráběných dřevěných materiálů (laťovky, překližkové desky, dřevotřískové a dřevovláknité desky a podobně) je několik, nejzásadnější je homogenní chování dřeva - odstraněno je například kroucení dřeva vlivem změny klimatických podmínek.

Další výhodou, kterou tyto materiály nabízejí, je maximální využití kvalitního dřeva prostřednictvím výroby různých dýh a o maximální zpracování různých dřevěných odpadů. Tímto se zároveň zmenší dopad relativního nedostatku dřeva na světě. Pokud však neodoláte kráse a vlastnostem přírodních masivů, pak zde musíte v první řadě počítat s tím, že dřevo je přírodní materiál se specifickými rysy a vlastnostmi.

Na masivní dřevo působí UV záření, vlhkost a výška specificky vždy podle druhu tohoto masivu. Rozdíly jsou ve struktuře a tím různé tvrdosti dřeva, v odolnosti proti vodě díky různému stupni objemu pryskyřice, v odolnosti proti slunečnímu záření. Některá dřeva jsou hodně sukatá a některá skoro bez těchto suků.

Při výběru těchto masivů je vždy dobré dopředu znát hlavní vlastnosti vybraného dřeva, aby pak zákazník nebyl překvapený, jak rychle se mu například na světle borovicová židle zabarvuje do červeného odstínu a suky zároveň zčernají.





Přírodní kůže versus ekokůže nebo koženka

Přírodní kůže je typický přírodní produkt, který je nezaměnitelný díky svým nepravidelnostem na svém povrchu. Vyčiněná přírodní kůže je odolná proti upotřebení a při správné péči má dlouhou životnost. Přírodní kůže se zpracovává různými způsoby - broušením, leštěním voskem, olejováním a podobně.

Přírodní kůži lze barvit do různých barevných odstínů, takže ji lze využít v každém interiéru, moderním, klasickém i starožitném. Přírodní kůži je nutné chránit před působením slunečních paprsků, před teplem, vlhkem a mechanickým poškozením. Přírodní kůži je nutné ošetřovat produkty určené k tomuto účelu.





Imitace přírodní kůže jsou různých druhů, od koženek po ekokůži a regenerovanou kůži. Jejich výhodou je cenová dostupnost, snadná údržba a velký výběr barev a povrchové struktury. Jedná se většinou o textilní tkaný základ se syntetickým povrchem. Tyto umělé kůže stačí omývat saponátovými prostředky, existují ale i přípravky na ošetřování těchto umělých kůží.



 



Přírodní versus umělé výplety

 

Zahradní vyplétaný nábytek se vyrábí jak z přírodních materiálů, jako je ratan nebo bambus. Vyrábí se i z materiálů umělých, kdy konstrukce bývá lehká hliníková, potažená barvou v imitaci daného materiálu, s korpusem z umělého výpletu. Konstrukce na zahradní nábytek může být i kovová z nerezu, které si zachovává vzhled kovu. Tento výplet je buď v barvě imitace daného materiálu (nejčastěji ratanu či bambusu) nebo v barvách, které neimitují přímo přírodní materiál.



 



Bambusový a ratanový přírodní sedací nábytek bývá lakovaný bezbarvým lakem do lesku. Tato povrchová úprava je vhodná k použití do exteriéru pouze v případě, že tyto židle, křesla a stoly budete chránit před změnami povětrnostních podmínek. Když budete tento nábytek chránit před deštěm či změnou teplot, pak vám bude dobře sloužit mnoho let. 





Pokud se nechcete nebo nemůžete o zahradní nábytek příliš starat, pak je pro vás nejlepším řešením nábytek s výplety umělými. Odolává dešti, slunci a změnám teplot, je zároveň lehký a tím pádem se s ním v případě potřeby snadno manipuluje. Bývá většinou stohovatelný.

Umělý zahradní nábytek je snadno udržovatelný, stačí omýt proudem vody, v případě silného znečištění jej lze omýt mýdlovou vodou. Tyto umělé materiály jsou velmi vhodné i do zátěžových prostor na restauračním sedacím nábytku.