Doprava zdarma
nad 1499 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1499 Kč

Bambus


Vytvořeno: 15. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Materiál

Bambus je přírodní materiál a u nás se z něj prodávají nejčastěji bytové doplňky nebo nábytek.

Bambus není ratan

Bambus je dutá rostlina vyskytující se v tropických oblastech. Existuje mnoho druhů. Pro výrobu nábytku se používá kvalitní bambus o průměru 2 – 12 centimetrů. Jeho přirozená vlastnost je dutost, na rozdíl od ratanu, který je plný a pórovitý. Bambus je velmi odolný materiál a výrobky z něj vám budou sloužit dlouhá léta.

Zpracování

Na výrobu doplňků nebo výpletů se bambus krájí. Při řezání vznikají polotovary, a ty se skládají do sebe. Laminace znamená, že se bambus nakrájí na tenké proužky a ty se v přesném pořadí lepší na mahagonové dřevo nebo překližku. Tím se zachová původní dekor a vznikne moderní kus nábytku. Na výrobu rohoží se bambus štípe. Používá se při výrobě ručníků.


Kombinace s jinými materiály

 

Pokud přemýšlíte o koupi nábytku z bambusu, můžete volit bambus jako sestavu trubek. Pozor ale, nehodí se do každého interiéru. Proto je možná vhodnější volit kombinaci s jiným materiálem. Bambus se vyrábí v kombinaci s ratanem, teakem, mahagonem, mořskou trávou apod. Díky těmto kombinacím vznikají výrobky, které se hodí téměř všude.


 

Montáž

 

U polotovarů se jednotlivé díly skládají do sebe. Zpevňují se mosaznými vruty a ty se překrývají přírodními materiály, aby nebyly spoje vidět. Ekologická pojiva se používají u drobnějších výrobků. Stejně tak jako dřevo i bambus se dá mořit. Nejvhodnější jsou vodou ředitelná mořidla. Samozřejmě se dá použít i barevný lak, tam ale je třeba počítat s tím, že zanikne přirozená kresba bambusu.

Na co nezapomenout

Výrobky z bambusu se výborně hodí i do koupelny, voda mu neublíží. Pamatujte ale na to, že každému přírodnímu materiálu vadí vlhkost nad 40 %. Naopak ale, pokud máte doma příliš suchý vzduch, bude to bambusu vadit. Může se stát, že po nějaké době se na výrobku objeví jemné prasklinky. Je to vlastně takové varování, že žijete v příliš suchém prostředí.