Doprava zdarma
nad 1999 Kč
Shop roku widget
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 1999 Kč

Dřevěné materiály průmyslové


Vytvořeno: 20. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Materiál

Díky snaze neustále vylepšovat vlastnosti používaných materiálů, kvůli celosvětovému nedostatku dřeva a zároveň v rámci šetření s dřevěným materiálem vznikají průmyslově vyráběné dřevěné materiály.

Foto: dýhy na nábytek
Autor fota: Matthias Kabel
Zdroj: WikipediePrůmyslově vyráběné materiály vznikají i důsledkem snahy o maximální využití dřeva a dřevěných odpadů. Vznikají i díky snaze o recyklaci existujících materiálů. Nejzákladnějším důvodem vzniku těchto dřevěných materiálů je získání homogenního chování dřeva odstraněním všech nedostatků masivních dřev díky změnám nejrůznějších podmínek. Jedním z těchto nedostatků je například kroucení.

 

Dřevěné uměle vytvořené materiály, které se používají i na výrobu sedacího nábytku, jsou laťovky, spárovky, překližkové desky a dřevotřískové desky. Tyto základní materiály pak bývají dýhované masivní dýhou nebo můžou být i laminované umělou laminovací fólií.

Laťovky jsou desky z lepených nebo skládaných dřevěných masivních latěk. Tyto desky jsou poté dýhovány masivní dýhou. Tyto desky se používají při výrobě sedacího nábytku převážně pro výrobu stolových desek.

Spárovky jsou desky z lepených masivních dřevěných fošen, hranolů nebo lišt. Spárovka může a nemusí být opatřena dřevěným svlakem proti prohnutí a proti vlhkostnímu pracování dřeva. Tyto desky se používají při výrobě sedacího nábytku převážně pro výrobu stolových desek.

Překližky jsou desky složené z lichého počtu vrstev dřevěných masivních dýh slepených k sobě dohromady tak, že letokruhy navzájem svírají 90°. Díky tomuto překřížení se překližky nedeformují, nekroutí se a ani nesesychají. Tyto desky lze i laminovat laminovací fólií. Používají se tyto překližkové desky při výrobě židlí i stolů, desky lze úspěšně ohýbat.

Dřevotřískové desky jsou vyrobené z lepených dřevěných vláken, třísek, hoblin nebo pilin k sobě za vysoké teploty a za vysokého tlaku. Díky tomu, že za hlavní surovinu slouží odpad při zpracování dřeva, je jednou z nesporných výhod i nízká cena. V mnoha případech úspěšně díky svým vlastnostem nahrazuje masivní dřevo.

Třísky jsou impregnovány parafínem, proto mají tyto desky sníženou navlhavost. Tyto dřevotřískové desky lze dýhovat masivní dýhou nebo laminovat laminovací fólií. Tyto desky se při výrobě sedacího nábytku používají převážně pro výrobu stolů a stolových desek.

Desky MDF jsou polotvrdé dřevovláknité desky (z anglického Medium Density Fibreboards) zhotovené z lepených a lisovaných dřevěných vláken. Tyto MDF desky lze dobře opracovávat i frézováním. MDF desky lze dýhovat masivní dýhou nebo laminovat laminovací fólií. Tyto desky se při výrobě sedacího nábytku používají převážně pro výrobu stolových desek.