Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Jak a čím vyčistit koberec (s plným bytem nábytku)


Vytvořeno: 17. 01. 2018
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Vypadá váš koberec „unaveně“, je zašedlý a sem tam je vidět nějaká skvrna? Pokud ano, máme dvě možnosti: buď koupit nový a nebo se pokusit ho vyčistit. My se podíváme na tu druhou možnost.

Způsoby čištění

Způsoby čištění jsou dva. Buď mokrá a nebo suchá cesta. Pokud zvolíme čištění vodou, je třeba brát ohled na několik skutečností. A to, z čeho je koberec vyroben a na jakém povrchu leží. Na vlněné a hedvábné koberce by určitě voda přijít neměla. Může totiž poničit pevnost vláken. A pokud máme koberec položený na dřevěné podlaze, vlhko prosákne do spodní části koberce a může se vytvořit plíseň. Zničíme si tak jak koberec tak podlahu pod ním. A i když možná máte doma vysavač s funkční mokrého vysávání a praní koberců, ve většině případů nemají tyto vysavače dostatečný výkon na důkladné odstranění nečistot. Většinou je ještě víc „zapracují“ dovnitř. Další nevýhodou mokrého způsobu čištění je nemožnost po koberci chodit do té doby, než řádně vyschne. A pozor také na okolní nábytek. Ten při čištění podložíme igelitem aby nedošlo k propuštění barvy do koberce nebo nasáknutí vody do nábytku.

 

 

Suchá cesta – výhody

  • Chemikálie na bázi suché pěny mají vysokou schopnost absorbovat nečistoty z koberce. Zároveň zanechají svěží vůni
  • Koberec se nám ani nesrazí ani nezvlní a po skončení čištění po něm můžeme hned chodit
  • Metoda je to šetrná, nehrozí poškození vláken ani po častém čištění
  • Suchá pěna se dá použít i lokálně např. na odstranění drobných skvrn

 

 

Čištění doma

Drogerie nebo specializované obchody mají v nabídce široké množství čistících prostředků na bázi suché pěny. Použití těchto suchých pěn je v podstatě stejné.

  1. Koberec důkladně vyluxujeme
  2. Na plochu nastříkáme suchou pěnu nebo prášek (podle zvoleného produktu). Obedně platí, že čím větší znečištění nebo vyšší vlákno koberce, tím více prostředku. Některé přípravky je nutné do koberce zapracovat kartáčem. Pak necháme působit. Opět podle zvoleného produktu, nezapomeňte si přečíst návod na použití.
  3. Po uplynutí této doby koberec opět důkladně vyluxujeme. Pokud se vám koberec nezdá úplně čistý, postup zopakujeme.

Výhodou suchého čištění je, že nemusíme stěhovat nábytek z místnosti pryč. Nehrozí jeho poničení jako při čištění vodou.

 

 

Čištění na sněhu

V zimním období je skvělým pomocníkem na čištění koberců sníh. Pokud máte zahradu nebo dvorek kde vám leží čistý sníh, položte na něj, lícem dolů, koberec a nechte ho tam takto hodinu nebo dvě. Špína se do sněhu vsákne a koberec zůstane suchý. Pak už ho stačí jen vyklepat a je zase jako nový. Další varianta je nasypat sníh na koberec, koštětem sníh roztírat a pak vyklepat.  

Oživení barev

K oživení barev na koberci se skvěle hodí jedlá soda. Ta navíc odstraní i nepříjemný zápach. Jednoduše ji na koberec nasypeme, necháme asi patnáct minut působit. Pak koberec důkladně vyluxujeme. Místo jedlé sody můžeme použít i kukuřičnou mouku. 

Pokud máte velké místnosti a v nich velké koberce je tu možnost zavolat profesionály, kteří vám velkou plochu důkladně vyčistí.