Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 🌼 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Jak a čím změkčit příliš tvrdou vodu


Vytvořeno: 10. 10. 2020
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Asi každý se v životě setkal s tím, že se mu ve varné konvici po čase utvoří vápenaté usazeniny, na umytém nádobí zůstávají bílé skvrny a na nerezových bateriích se vápenaté usazeniny tvoří také. Pokud vám doma z kohoutku teče tvrdá voda, je dobré ji změkčit.

Proč je dobré vodu změkčovat?

Je to jednoduché. Účinky pracích a čistících prostředků v tvrdé vodě klesají, například uvnitř pračky se tvoří vodní kámen, ten také zatěžuje bojlery nebo myčky. Spotřebiče tím trpí a zkracuje se jejich provozuschopnost. V měkké vodě se i lépe pere prádlo a pokud ji doma pijete, je také chutnější. 

 

 

Typy úpraven vody

Existuje několik způsobů, jak vodu změkčit. Lze to např. chemickým procesem pomocí soli. Tyto úpravny vody se většinou umisťují tam, kde ústí voda do domu nebo před ohřívač vody. Zde voda proudí skrz vrstvu katexu - což je změkčovací pryskyřice - a dochází tak k výměně iontů a tím i ke změkčení vody. Tento systém je nutné mít napojený do elektrické sítě. Solná náplň se musí pravidelně doplňovat. 

Dalším typem jsou úpravny vody, které se dají instalovat např. pod dřez. Mají chladící jednotku a pomocí aktivního uhlíkového filtru jsou schopny odstranit z vody chlór a nastavit její tvrdost. 

Fyzikální úpravna vody funguje bez elektřiny, na bázi speciálního magnetického pole, které přeměňuje krystalické struktury.

Pokud si budete úpravnu vody kupovat domů, zjistěte si, jaký má průtok v m3 za hodinu a jakou zvládne maximální teplotu protékající vody. Neméně důležitá je také spotřeba elektrické energie takové úpravny, její údržba a způsob připojení k potrubí. 

 

 

Jak jinak ochránit spotřebiče před tvrdou vodou?

Snad nejznámější a nejpoužívanější je ocet nebo ocet a soda. Tento přípravek je také nejlevnější. Z octu a sody můžete vyrobit pastu a pomocí jemného hadříku vápenaté usazeniny odstranit. K čištění rychlovarných konvic se dá také použít kyselina citronová. Ocet můžete přidat i do pračky k prádlu. Co se týká myček, do těch se prodávají soli, které vodu změkčí. Je důležité sůl pravidelně doplňovat. Na trhu existují i napařovací žehličky, které mají odnímatelný sběrač vodního kamene pro snadnou údržbu. U kávovarů se provádí odvápnění pomocí speciálních prostředků, kávovary mají kontrolku, která se rozsvítí, pokud je třeba spotřebič odvápnit. 

Zjišťujeme tvrdost a kvalitu vody

Tvrdost vody se dá zjistit testovacím páskem, který lze koupit v obchodě. Pokud máte vlastní studnu, určitě si nechte udělat odborný rozbor vody. Je to dobré jak ze zdravotního hlediska, tak i právě kvůli tvrdosti vody. Železitá voda ze studny dokáže zničit toaletu, sprchový kout a většinou se nedá použít ani na vaření nebo pití. A někdy zde nepomůže ani filtr. 

Pokud využíváte vodu z veřejné vodovodní sítě, její tvrdost se dá zjistit u dodavatelské firmy.