Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Jak na červotoče a houbičky v nábytku


Vytvořeno: 25. 04. 2019
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Pokud máte starý nábytek pro prarodičích, dejte si dobrý pozor na červotoče a další dřevokazný hmyz a houby. Zvláště pokud se jedná o vzácný kus nábytku.

Právě dřevokazný hmyz, houby a plísně patří k nejčastějším biologickým škůdcům v nábytku. Z hmyzu jde nejčastěji o červotoče, kteří kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Jejich usazení ve dřevě, ať už jsou to trámy, vybavení domu a bytu, vede velice často k jeho naprosté likvidaci. Jak se tedy těchto nezvaných hostů zbavit?

Červotoč je hmyz, kterému chutná asi vše, kde je nějaký podíl dřeva. Ať už je to zahradní nábytek, parapety, trámy, či dokonce celé stavby. Nebezpeční nejsou jen dospělí jedinci, ale především larvy. Ty se dřevem prokousávají skrz na skrz až do slabé vrstvy pod povrchem. Tím dřevo rozruší tak, že se z něj stane drolící se „perník“. Na povrchu jsou také vidět chodbičky, které prokousal již dospělý hmyz. Jakmile se tyto otvory objeví, znamená to, že poškození dřeva je konečné.

Možná se ptáte, kde se takový červotoč bere. Ve většině případů si jej domu přinesete. Dejte mi tedy pozor, když kupujete nábytek v bazaru. Doma na ně můžete přijít až po delší době a to většinou náhodou. Červotoč má rád klid, a proto ho můžete objevit až po odsunutí skříně. Na zemi většinou bývá hromádka pilin.

 

 Červotoč

Červotoči jsou malí nebo středně velcí brouci s protáhlým válcovitým a z vrchu zploštělým tělem. Mají článková tykadla, tmavohnědé nebo načernalé zbarvení těla. Larvy jsou bílé. Jednotlivé druhy se liší podle toho, zda napadají čerstvé, nebo už zabudované dřevo, zda dávají přednost ovocným nebo jehličnatým stromům. K nejčastějším druhům patří červotoč umrlčí a červotoč proužkovaný.

Červotoč umrlčí

má rád chladné a vlhké prostředí, nejaktivnější je v noci. Je velká 4 – 5 mm a na konci krovek má žluté skvrny. Tohoto brouka nejčastěji najdete právě ve starém nábytku, střešních trámech a krovech, nemá totiž rád čerstvé dřevo.

Červotoč proužkovaný

je velký 3 – 4 mm a žije ukrytý ve struktuře dřeva. Má rýhované červenohnědé krovky. Po vylíhnutí se larvy živí dřevem, zakuklují se asi 1 mm hluboko ve dřevě. První broučci se pak po vylíhnutí začínají objevovat začátkem jara. Tento červotoč napadá nejčastěji nábytek a nesnáší mráz (oproti červotoči umrlčímu).

Prevence

Pokud si koupíte nový nábytek, nemusíte se červotoče bát. Nábytek je ošetřen hned několikrát. A to hloubkovou impregnací, chemickou ochranou, sušením, mořením, UV lakem. Časem se však ve dřevě může objevit trhlina, která není ničím ošetřena a tak je pak ideálním cílem pro nakladení vajíček červotoče. To samé platí i u střešních konstrukcí. Ty je nutné pravidelně kontrolovat a obnovovat nátěr.

 

Nezvaný host

Pokud už jste nezvaného hosta objevili, je nutné ihned jednat. Odstavte nebo úplně odneste napadený nábytek od toho zdravého, který ale určitě dobře překontrolujte. Poté je nutné nábytek vyklidit. Hubící prostředky mají výrazné aroma.

Jak likvidovat

V dnešní době můžete na likvidaci červotoče použít jak chemický preparát dostupný v obchodě, tak nejrůznější osvědčené směsi, dělané podomácku. Napadené dřevo ztrácí svoji soudržnost, proto je důležité se zbavit nejen škůdce, ale následně postižené místo napustit zpevňujícím roztokem. Někdy je nutné postiženou část nábytku úplně nahradit a v některých případech se musíme s nábytkem rozloučit úplně.

„Babské recepty“

Za dob našich babiček se s červotočem vypořádávali pomocí různých metod na přírodní bázi. Šlo například o napuštění dřeva octem, roztokem louhového mýdla, rozehřátým naftalínem apod. Další osvědčený recept byla svařená sůl s pepřem, hořčičným semínkem , natí pelyňku a octem. Po odfiltrování a jednodenním odstátí mohl být tento roztok aplikován na dřevo. Dalším recept – smíchá černého a bílého pepře, česneku, feferonky a horké vody. Do toho přidáme ještě ocet a sůl. Dřevo se také pro likvidaci nežádoucího hmyzu vystavovalo suchým a vysokým mrazům.

Chemická cesta

V současnosti se pro likvidaci červotoče nejčastěji používají chemické preparáty. Ty jsou běžně k dostání v drogeriích nebo hobby marketech. Menší poškozené kusy nábytku do roztoku namáčíme do té doby, dokud nedojde k vystoupení bublinek na hladinu. U velkého kusu nábytku použijeme injekční stříkačku a látku vstřikujeme přímo do díry od červotoče. Tuto činnost je ovšem lepší svěřit do rukou profesionála. Problém nastává tehdy, když se larvy červotoče cítí ohroženy a prokoušou se hlouběji do dřeva. Pak může být problém je chemicky zničit.

Dalším způsobem jak se červotoče zbavit je mikrovlnné záření. Nehodí se však na lakované předměty a starožitnosti. Novinkou je gama záření, které si s červotočem také poradí. Gama zářením se dnes zachraňují různé umělecké předměty, historické a kulturní poklady.