Speciální sleva 3,99% na kovový zahradní nábytek! AKČNÍ KÓD: KOV TO CHCI

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Jak opravit židle


Vytvořeno: 27. 02. 2024
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Oprava židlí je často nutným úkolem, který může prodloužit životnost nábytku a ušetřit nám náklady na nový nákup. Každodenní opotřebení, nebo nešťastné události, mohou způsobit poškození židlí, ať už jde o uvolněné spoje, roztrhané čalounění nebo jiné problémy. Nicméně s několika jednoduchými nástroji a znalostí základních opravných postupů můžeme sami provést opravy a vrátit židlím jejich původní funkčnost a estetiku. V tomto článku se zaměříme na praktické tipy a postupy, jak efektivně a účinně opravit různé typy židlí, a tak jim zajistit nový život.

Nejprve diagnostikujte závadu židle

Než se pustíte do opravy, je klíčové zjistit, co přesně je s židlí špatně. Prozkoumejte spoje, sedák, nohy a další části židle a vytvořte si jasný obrázek o stavu. Pokud je problém s nestabilitou, může to být způsobeno uvolněnými šrouby nebo klouby. Pokud je čalounění poškozené, bude třeba se zaměřit na opravu nebo výměnu čalounění.

Oprava uvolněných spojů židle

Uvolněné spoje jsou běžným problémem židlí, zvláště těch, které jsou často využívány. Pro opravu uvolněných spojů budete potřebovat lepidlo na dřevo a vhodné svorky. Rozpojte židli na jednotlivé díly, naneste lepidlo na spoje a pečlivě je spojte. Svorky zajistí, aby se díly dobře spojily a lepidlo mohlo v klidu zaschnout. Po zaschnutí lepidla můžete židli znovu složit. 

Oprava stability židle

Nohy židle mohou být náchylné k poškození, zejména pokud je nábytek často přesouván po tvrdých povrchách. Pro opravu poškozených nohou budete potřebovat náhradní díly nebo materiály, jako jsou kovové spoje nebo dřevěné hřeby. Opatrně odstraňte poškozenou část, nahraďte ji novou, a zajistěte, aby byla noha opět stabilní. 

 

Oprava prasklé židle

Někdy se stane, že si na starší židli sedne těžší člověk a ta to prostě nevydrží. Prasknout může i při houpání se na ní. Pokud se vám židle úplně nerozloží, je možné ji opravit.

V první řadě tedy odstraňte sedák. To uděláte tak, že si ji obrátíte vzhůru nohama a sedák od kostry odšroubujete aku šroubovákem. Poté následuje celková demontáž nohou. Než je začnete odstraňovat, označte si jednotlivá místa všech částí tak, abyste přesně věděli, kam je zasadit, až ji budete opět skládat. Pomocí svěrek roztáhněte spoje mezi nohama. Jsou-li v rozích spoje, uvolněte je pomocí dláta. To můžete použít i k odstranění starého lepidla. To nové vám pak bude lépe držet. Lepidlo použijte do prasklin a pokud měníte kolíky u židle, bude nutné je odvrtat. Do jejich otvorů naneste lepicí tmel. Kompletní lepení začněte provádět nejprve u opěradla směrem k přední části. Pak spojte obě části dohromady. Pracujte opatrně, ať se vám lepidlo nedostane na dřevo. Když se tak stane, hned ho setřete hadříkem. Jakmile máte jednotlivé části slepeny, spojte židli pomocí svěrky, kterou přepnete do režimu stahování. A nakonec našroubujte sedák.

 

Výměna čalounění židlí

Zde si popíšeme, jak vyměnit čalounění na sedáku židle. V první řadě si vyberte kvalitní čalounickou látku. Jsou to látky pevné a některé z nich jsou i s impregnací proti ušpinění nebo vodě odpudivé. Dále budete potřebovat molitan, výšku vyberte podle sebe, sponkovací kleště, šroubovák.

 

Postup

  • odstraňte sedák z konstrukce židle
  • z překližky odstraňte staré polstrování. Pomocí šroubováku a kleští odstraňte sponky a sundejte látku i vatelín. Molitan vyměňte tehdy, když se drolí nebo nemá dostatečnou tloušťku.
  • připravte si nové polstrování. Pokud je to původní vcelku, vystřihněte si podle něj to nové, pokud to nelze, udělejte to podle obrysů sedáku a přidejte alespoň 3 centimetry. To samé udělejte i s vatelínem. Ten je lepší vyznačit špendlíky, při obtahování tužkou se může protrhnout. Molitan pak přisponkujte nebo přilepte k překližce.
  • dalším krokem je lepení vatelínu na molitan. Lepidlo naneste na molitan po krajích a doprostřed do kříže a připevněte vatelín. Počkejte, až lepidlo zaschne.
  • nyní přejdeme k samotnému očalounění. Vystřižený díl látky přiložte na molitan a do kříže si ho pomocí špendlíků připevněte. Pozor! Látka musí být dostatečně vypnutá. Poté připevněte sponkovacími kleštěmi – sponky co nejhustěji vedle sebe. V rozích skládejte látku po malých kouskách směrem k sobě. Přebytečnou látky odstřihněte ve vzdálenosti asi 0,5 centimetru. Stejně se postupuje i u opěradla.
  • spodní stranu sedáku začistěte materiálem Recofil. Okraje založte a buď přilepte nebo opět použijte sponkovačku.
  • hotový sedák opět přišroubujte na rám židle.

 

Oprava židlí není složitá, a s trochou snahy můžete vrátit svému oblíbenému nábytku nový život. Nejenže šetříte peníze, ale také přispíváte k udržitelnosti a snižujete množství odpadu.