Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Jak pečovat o potahové látky


Vytvořeno: 12. 02. 2018
0 komentářů
Kategorie: Péče o nábytek

Všichni asi budeme souhlasit s tím, že pokud chceme aby náš čalouněný nábytek vypadal pořád dobře, musíme se o čalounění náležitě starat. To nám koneckonců prodlouží i životnost daného kousku.

Struktura potahových Látek se od těch oděvních liší. Potahové látky jsou více citlivé na stálost barev a z toho důvodu je většinou nemůžeme prát.

Slunce

Pokud máte čalouněný nábytek postavený u okna, kam svítí hodně sluníčko, projeví se to na barevnosti a odolnosti potahu. Teplo slunečních paprsků ničí pevnost většiny vláken v potahových látkách.

Teplotní rozdíly

Teplé radiátory nebo potrubí rozvodu tepla mohou vysušit vlákna látek a způsobit tak jejich vyblednutí. A i studený vzduch není pro čalouněný nábytek zrovna ideální. Proto se nedoporučuje skladovat ho v přehřátých podkrovních prostorách nebo ve sklepích.

Prach

I prach je nepřítelem čalouněného nábytku. Materiály, které nejsou vlasové se doporučuje vysávat vhodným nástavcem, důkladné vyčištění čalouněného nábytku přenechte odborníkům.

Pot, kožní maz, kyselina mléčná

Ty zapříčiňují zničení barevného pigmentu na čalounění a způsobují vyblednutí.

Možnosti odstranění nečistot ovlivňuje složení a stálost barev. Skvrny je možné odsát jemnou houbou. Různým hadříkům se raději vyhneme, může dojít k poškození látky. K čištění lze použít suchou pěnu. Nikdy nepoužíváme horkou vodu nebo páru. Většina čistících prostředků obsahuje alkalické látky, které mohou negativně ovlivnit barevnou stálost a pevnost vláken. Před jejich použitím se doporučuje vyzkoušet je na skrytém místě čalouněného nábytku. Pokud používáme sprejové čističe, musím být opatrní. Nerovnoměrná aplikace může zapříčinit změnu povrchové úpravy látky.

 

 

Změny vzhledu – co je běžné

Při používání čalouněného nábytku je běžné, že po nějaké době ztratí svůj původní vzhled. Na většině potahových látek se opotřebení objeví důsledkem tření. Pilling – vytvoření malých kuliček. Nebo fuzzing – vytvoření krátkých chloupků.

Pilling – je přirozená vlastnost všech látek a nejedná se o předčasné opotřebení nebo sníženou kvalitu látky. Závisí na různých faktorech jako jsou např. Povaha látky, způsob sezení a užívání, struktuře látky. Přirozený pilling není důvodem k reklamaci, k odstranění je vhodné použít odžmolkovač.

 

 

 

Skupiny namáhání potahových tkanin podle ČSN EN 14465

Zkouška oděru nebo-li počet otáček MARTINDAILE je pouze orientační a je závislá na materiálu. Pro jednotlivé materiály je doporučeno prostudovat výše uvedenou normu, kde jsou konkrétní hodnoty pro jednotlivé látky.

A. Náročné použití ve veřejných sektorech (> 35 000 otáček) – textilie vhodné pro všechny typy nábytkářského použití, použití ve veřejných sektorech s vysokou intenzitou namáhání (např. Kina, divadla, čekárny). Čalounění sedadel v dopravních prostředcích.

B. Náročné použití v domácnosti (< 30 000 otáček) – textilie pro každodenní použití v domácnosti, textilie pro běžné použití ve veřejném prostoru.

C. Běžné použití v domácnosti (< 20 000 otáček) – textilie pro všeobecné použití v domácnosti.

D. Nenáročné použití v domácnosti (< 10 000 otáček) – textilie s nižší plošnou hmotností, textilie s flokáží. Vhodné pouze pro nenáročné použití v obývacích pokojích. Nevhodné pro trubkové konstrukce.

E. Příležitostné použití v domácnosti (< 5 000 otáček) – textilie je vhodná jen pro čalounění, které se používá občas. Nevhodné na knoflíky, područky, lemy. Nevhodné na trubkové konstrukce a pro měkká čalounění