Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 7999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 7999 Kč

Jak správně udržovat a čistit nábytek s lesklým povrchem?


Vytvořeno: 03. 05. 2019
0 komentářů
Kategorie: Péče o nábytek

Lesklý nábytek je velmi choulostivý, proto vyžaduje speciální údržbu. My vám teď poradíme, čím a jak nábytek udržovat.

Na trhu je nepřeberné množství čistících prostředků na nábytek. Každý materiál má svoje specifické potřeby. Ať už máte nábytek z lamina, masivu nebo potažený folií.

Fólie

Použití foliových dvířek – zvláště u kuchyní – se těší velké oblibě. A to díky své přijatelné ceně, dlouhé životnosti a široké škále barev a vzorů. Při nákupu bývají tato dvířka opatřena modrou průhlednou folií aby nedošlo k poškození. Tu sundavejte až po konečné instalaci dvířek. Po jejím odstranění by se povrch dvířek neměl alespoň čtyři týdny mýt ani čistit. Pro běžné čištění pak používejte jen teplou vodu a jemný hadřík. Určitě se vyhněte prostředkům, které obsahují aromatické uhlovodíky, ketony, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci více jak 25%. Povrch dvířek můžou poškodit také prostředky na bázi octu nebo abrazivní přípravky. Ty povrch poškrábou a trvale poškodí.

 

Kuchyňská linka DEVIL

 

Akrylát

Akrylátové povrchy jsou vysoce odolné a zdravotně nezávadné. Mají oslnivý lesk a elegantní design. Stejně jako foliová dvířka mají i akrylátová ochrannou folii. Po sundání folie se doporučuje povrch naimpregnovat pomocí jemného bavlněného hadříku a antistatického přípravku Pronto. Pak nechat dva týdny vytvrdnout. Akrylátové povrchy mají přirozeně pórovitou strukturu a právě antistatický sprej se do těchto pórů dostane a dokonale je uzavře. Díky tomu je pak lesklý povrch po vytvrdnutí mnohem odolnější vůči mechanickému poškození. Jak už jsme psali, na čištění akrylátového nábytku se nejvíce hodí Pronto a měkký hadřík. Určitě nikdy nepoužívejte abrazivní přípravky, saponáty, rozpouštědla, čistící přípravky na bázi alkoholu, jako je benzín, líh atd. Na rozdíl od většiny ostatních lesklých povrchů se dá lehčí poškrábání opravit. Některé akryláty jsou plně probarvené, takže při běžném poškození nedojde k žádnému narušení spodní vrstvy nebo změně barevnosti. Většina výrobců prodává i sady na opravu těchto drobných nehod, které zvládnete i doma.

Stříkaný lak

Lakovaný nábytek se většinou používá v koupelnách i kuchyních pro svoji odolnost vůči vlhku a vysokým teplotám. K čištění používáme navlhčenou houbičku, která může být napuštění mýdlovou vodou nebo běžným saponátem. Ani u tohoto materiálu nedoporučujeme používání abrazivních prostředků, dojde totiž k poškrábání nábytku. Vyhněte se i chemickým prostředkům. Ty zase způsobí nevratné barevné změny povrchu nebo ztrátu lesku. Poškrábání povrchu lze opravit rozleštěním, to ale bohužel nelze v domácích podmínkách.

 

Jídelní set RAYMOND

 

Sklo

Na sklo je nejlepší horká voda a utěrka z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat trochu saponátu do kterého můžete přidat trochu octa. Ten brání vzniku šmouh. V obchodě také koupíte lešticí přípravek na sklo. To pak můžete pěkně nablýskat.

Chrom nemá rád vodu

Pokud máte doma kliky, kování nebo madla z lesklého chromu nepoužívejte na čištění vodu. A pokud ano, vezměte ještě suchý hadřík a zaschlou vodu přeleštěte. Jinak vám na klikách zůstanou matné fleky. Pro dokonalé vyčištění klik se nejlépe hodí Sidol.

 

 

...a mosaz

I na mosaz se skvěle hodí Sidol. Mnoho lidí si však kování z mosazi vybírá proto, že tento materiál přirozeně stárne, což se projevuje zmatněním povrchu. Při běžném používání tak klika získává patinu a lesk je pouze v místech pro dotyk ruky.

Ať už máte nábytek z jakéhokoli materiálu, vždy je dobré se řídit pokyny výrobce a před samotnou údržbou pozorně číst složení čistícího přípravku.