Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Jak vybrat židli do pracovny


Vytvořeno: 23. 05. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Vytvořit si doma klidné místo pro práci - vlastní pracovnu -znamená především koupit dobrý stůl a kvalitní, ergonomicky tvarovanou židli. Ale jak takové vybavení vypadá?

Pracovnímu stolu často patří místo pod oknem, aby na něj dopadalo světlo - pravákovi zleva a levákovi naopak. Ale pak se zase sedí zády ke dveřím, což může být někomu nepříjemné. Ideálním řešením je umístit stůl volně do prostoru, což je zejména u počítačových typů, které musí být v dosahu zásuvek a vede k nim změť všelijakých kabelů, někdy obtížné.


Nesprávná výška pracovní desky a její vodorovná poloha jsou hlavními příčinami nesprávného sezení, kdy stůl nutí k předklonu nebo zapření těla o pracovní desku," říká designér nábytku Lukáš Volf. "Pracovní deska by měla mít sklon šestnáct až dvacet stupňů. Ten zaručí lepší úhel pohledu na stůl, ale předměty se ještě nezačnou kutálet dolů." Sklon hlavy k monitoru počítače se doporučuje do 15 stupňů.


 



Jak vybrat tu pravou?

Pro židli existují obecná pravidla a první zní, že každý by si ji měl nejprve pořádně vyzkoušet.
Pracovní židle musí být ergonomicky konstruovaná. To znamená, že má mít takové nastavení výšky sedáku a sklonu opěráku, aby stehenní a holenní kost svíraly pravý úhel, a ramenní a loketní kost také. Plocha sedáku musí odpovídat proporcím člověka. "Pracovní židle by měla mít dostatečnou stabilitu a základnu s pěti rameny nejlépe na kolečkách, sedák zešikmený dopředu s oporou bederní páteře a přizpůsobivý opěrák. Vše výškově nastavitelné," doplňuje fyzioterapeut Pavel Kloud. Je dobré, aby židle měla také tlumič dosedu, a byla tedy pružná. "Přední hrana sedadla by měla být měkká a zaoblená a polstrování má být elastické," dodává fyzioterapeut. "Pokud na židli pracujeme u počítače, měla by mít područky, které slouží pro podepření předloktí a úlevě horní části těla bez ztráty správného držení těla," říká Lukáš Volf.

Většina kvalitních pracovních židlí umožňuje dynamický sed, který dovoluje co nejčastěji měnit polohu a zatěžuje střídavě oba sedací hrboly. Nejsou tak některé svaly přetěžovány a jiné omezovány, takže nemůže vzniknout svalová nerovnováha, která bývá příčinou různých onemocnění. "Sezení je však neklidné a může rušit soustředění na práci, podotýká Pavel Kloud. "Nejlepší je takový sed, který nutí k střídavému napínání a uvolňování svalů, a přitom neruší koncentraci ani nezatěžuje zrak kmitáním. Sedací plocha je upevněna na speciálních pružinách.

Běžným standardem je možnost volby koleček pojízdné židle pro tvrdé povrchy nebo koberce. Pro ty první se doporučují kolečka s měkkým obalem, pro koberce s tvrdším. Důležitá je také možnost dokoupení dílů z katalogů podle potřeby. Například malým dětem se běžně dokupují podnožky k pojízdné židli, která pomáhá vytvořit pravý úhel v kolenou.

U pracovního stolu je také možné střídat židli s klekačkou nebo gumovým míčem. Ten zapojuje více svalových skupin, aby vyrovnával stabilitu sedu, a podporuje vzpřímené držení páteře.


 



Sedět se musí umět

Kdysi učitelky ve školách tvrdily, že jediné správné sezení při sledování výuky je to vzpřímené s rukama za zády. Ale to už dnes neplatí. Při sedu je nutné střídat nejméně tři polohy. "V první je sedačka sklopená dopředu, bederní páteř je v kontaktu s opěrákem a jedna noha je předsunutá," popisuje fyzioterapeut Pavel Kloud. "V další svírá opěradlo se sedadlem úhel 90 až 110 stupňů a opět je jedna noha předsunutá. V jiné je možné sklopit sedadlo s opěrou dozadu a nohy položit na podložku.

Sedá-li si člověk na židli, jako první by si měl upravit výšku židle vzhledem ke stolu. Židle by také neměla tlačit v podkolení, aby nezpomalovala krevní oběh. Potom nastavit sklon opěráku k sedáku. U některých židlí funguje synchronně upravitelná mechanika -jedna funkce se automaticky váže na druhou.

Je důležité i správné nastavení výšky područek. "Pracuje-li člověk několik hodin s počítačem, měl by mít židli s relaxační polohou," podotýká Adam Novák z reklamní agentury. "Dovolí mu na chvíli se uvolnit, zhoupnout a posunout myšlenky jiným směrem.




Cenové rozmezí pracovních židlí na trhu je velice široké, záleží většinou na kvalitě materiálu a množství speciálních prvků. Ceny jednodušších židlí začínají na 1000 či 1500 korun, ty kvalitní, na nichž se dá sedět i osm hodin denně, stojí kolem 5000 až 6000 korun. Za plně vybavené modely zaplatí zákazníci okolo deseti tisíc.



Židle by měla odpovídat proporcím postavy