Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 🌼 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Linoleum - stálice mezi podlahovými krytinami


Vytvořeno: 01. 09. 2020
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

První zmínky o linoleu pochází z 19. století. Od té doby prošlo linoleum pestrým vývojem. Rozrostla se nabídka vzorů i barev, povrchových úprav i tvarů. 

V současné době už linoleum dávno není nevzhledná a nemoderní podlahová krytina. Je vyrobena z přírodních materiálů a je vhodná i pro alergiky. Je zpět na interiérové scéně a velmi často není poznat od jiných podlahových krytin např. dřeva nebo dlažby. 

Linoleum není PVC

Asi hodně lidí si myslí, že PVC a linoleum je totéž. Není tomu tak. PVC je materiál ryze syntetický, který se vyrábí z ropy. Liší se od linolea svými vlastnostmi, ale na první pohled je rozeznáte jen stěží. Proto je lepší při výběru pořádně prostudovat přiloženou cedulku s označením výrobku. Oproti tomu linoleum je přírodní a ekologická podlahová krytina, která se vyrábí z pryskyřice, lněného oleje, vápence, korku, dřevité moučky a přírodních pigmentů. Spodní vrstvu tvoří textilní jutovina. Linoleum se v minulosti dodávalo výhradně v rolích, v současnosti jej lze pořídit i v nařezaných dílcích obdélníkového nebo čtvercového formátu, jak komu vyhovuje. Tyto formáty jsou opatřeny zámkovým spojem. Takto naformátované linoleum je nalepené na HDF desku, z níže se vyrábějí laminátové podlahy. Jak jsem již zmínili, linoleum se vyrábí v imitaci dřeva, dlažby nebo kamene. Přímo v obchodě i můžete ověřit jeho skvělé vlastnosti, jako je měkkost a pružnost. 

 

 

Do jaké místnosti je linoleum vhodné

V podstatě se dá říci, že linoleum si můžete dát do každé místnosti v bytě nebo domě. Dá se položit i tam, kde je podlahové vytápění, protože dobře rozvádí teplo a je odolné proti vyšším teplotám. Dobře izoluje zvuk a je odolné proti oděru. Jeho povrch je antistatický a odpuzuje mikroorganismy, tudíž se hodí i pro alergiky. Je vhodný do pracoven, neublíží mu ani kolečka od kancelářských židlí. A pokud máte domácího mazlíčka, ani zde není problém. Linoleum snese i drápky kočky nebo psa. A dokonce i podpatky. 

Jedinou místností, kam se linoleum nedoporučuje, je koupelna. A to z důvodu vlhkosti. Linoleum nepropouští vodu, je podložené vrstvou z juty, které vlho nedělá dobře. Mohlo by proto časem nabobtnat. Do koupelny proto raději zvolte dlažbu nebo pokud chcete vyloženě přírodní krytinu, tak bambus.

Na co pozor

Nic není dokonalé, a proto ani linoleum není úplně bez záporných vlastností. Jednou z nich je barevná nestálost. Ta se projevuje tam, kde na linoleum svítí sluníčko. Jelikož je citlivé na sluneční paprsky, může na některých místech změnit barvu. A protože se jedná o přírodní materiál, a tudíž porézní, je vhodné ho alespoň jednou měsíčně napastovat nebo navoskovat. Zajistíte si tak nejen lesk, ale i dlouhou životnost. 

Naopak dobrou zprávou je, že se linoleum dobře udržuje, stačí jej zamést a vytřít hadrem či mopem. Pokud jste zvyklí používat čistící prostředek, volte ten, který je určený právě na linoleum.