Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Masivní sedací nábytek


Vytvořeno: 20. 09. 2016
0 komentářů

Mnoho zákazníků váhá, jaký dřevěný materiál je nejvhodnější při výběru sedacího nábytku.

Masivní sedací nábytek, židle i stoly, jsou vyráběné jak do interiéru, tak ze vhodných masivů je lze využít k plné spokojenosti i v exteriéru jako nábytek zahradní.


Autor fota: Sten Porse
Zdroj: Wikipedie

Pokud si přejeme mít interiér rustikální, což znamená styl selský, který odpovídá venkovskému stylu, pak se nejčastěji využívá masiv borovicový nebo smrkový. Pokud si přejete u těchto druhů masivů barevnou patinu, pak je nejvhodnější a zároveň nejoblíbenější povrchovou úpravou voskování tónovanými olejovými vosky. Ty dodají dřevu pouze jemný nádech, dotónují je podle vašeho přání. V paletě barev z nabídky najdete i velmi oblíbenou holubí modř, která je používaná zejména u francouzského rustikálního sedacího nábytku.

Na nejen rustikální typy sedacího nábytku se používá dubové dřevo. Dubový masiv je velmi odolný a je vhodný na robustně zpracované stoly a židle rovnějších a hranatějších tvarů a linií. Nábytek z dubového masivu je těžký.

Na výrobu většiny exteriérového sedacího nábytku se používá bukový masiv. Bukové dřevo je velmi vhodné díky svým vlastnostem i na ohýbaný nábytek. Nábytek z bukového masivu je odolný.


Foto: borovicové dřevo
Autor fota: Philipp Zinger
Zdroj: Wikipedie

Borovice

Borovice - přestože se toto dřevo pokládá za náš tvrdší jehličnan, tak je tento masiv relativně měkký, ale zároveň i odolný a pružný. Borovicový masiv je sukovitý, oblíbený nejen v nábytkářství pro svůj specifický barevný odstín, ale používá se například i na výrobu oken, dveří , podlah a trámů. Působením světla přírodní borovicový masiv dostává lehký žlutý odstín, žilkování červený odstín a suky časem černají. 

Častá povrchová úprava borovicového masivu u sedacího nábytku je pouze lakování bezbarvým lakem tak, aby byla zachována přírodní barva dřeva, ale lze tento masiv i mořit a lakovat do různých barevných odstínů. Oblíbená povrchová úprava je tónováním barevnými olejovými vosky, dřevo pak získá lehký barevný nádech a tím i patinu.


Foto: smrkové dřevo
Autor fota: Philipp Zinger
Zdroj: Wikipedie

Smrk

Smrk - smrkové dřevo se pokládá za měkké, ale přesto relativně pevné a zároveň pružné dřevo. V současnosti tento masiv patří k nejdostupnějším a široce používaným dřevům nejen v nábytkářském průmyslu, ale i v tesařství a truhlářství. Smrkový masiv je sukovitý. 

Častá povrchová úprava smrkového masivu je stejná jako u masivu borovicového a to je pouze lakování bezbarvým lakem tak, aby byla zachována přírodní barva dřeva, ale i tento masiv lze mořit a lakovat do různých barevných odstínů. Oblíbená povrchová úprava je též tónováním barevnými olejovými vosky, dřevo pak získá lehký barevný nádech a tím i patinu.


Foto: dubové dřevo
Autor fota: Beentree
Zdroj: Wikipedie

Dub

Dub - dubový masiv je dřevo tvrdé, nepružné. Dub dobře snáší sucho i vodu a z původních dřevin nejlépe snáší změny vlhkosti. Lze tedy tento masiv použít i k výrobě zahradního nábytku. Zajímavostí je, že při dlouhodobém potopení pod vodou zkamení.

Ve výrobě sedacího nábytku již není tento masiv častě používaným materiálem, ale pokud se používá, pak tento nábytek má velkou životnost. Vyrábí se z něj převážně mohutné dubové stoly a robustní židle čistých rovných linií a hranatých tvarů. Tento druh masivu obsahuje jen malé množství suků. 

Díky specifické barvě dubového dřeva je nejčastější povrchovou úpravou bezbarvé lakování lesklým i matným lakem nebo olejování, ale lze jej též mořit či lakovat do různých barevných odstínů. Moderní povrchovou úpravou je bělení.


Foto: bukové dřevo
Autor fota: Beentree
Zdroj: Wikipedie

Buk

Buk - bukový masiv patří mezi středně tvrdá dřeva a protože oproti dubu špatně snáší vlhkost a střídání vlhka se suchem, tak je tento masiv vhodný pouze na nábytek do interiérů. Bukový masiv je zároveň odolný vůči teplu a horku. Bukové dřevo je pevné, ale méně pružné.

Zároveň tento masiv lze po napaření úspěšně ohýbat, takže se používá na ohýbaný sedací nábytek. Tomu zůstávají stejné vlastnosti jako jinému masivnímu bukovému nábytku, je pevný a odolný. Bukové dřevo se používá též k výrobě dýh a překližek. Bukové dřevo obsahuje malé množství suků.

Povrchová úprav bukového dřeva je širokého záběru, bukové dřevo lze lakovat pouze bezbarvým lakem, ale lze úspěšně mořit nebo lakovat do různých barevných odstínů. Pokud nechcete zachovat kresbu dřeva, pak jej lze lakovat krycími laky jako každé jiné dřevo.


Foto: dýhy na nábytek
Autor fota: Matthias Kabel
Zdroj: Wikipedie

Dřevěné kmeny domácích i exotických dřevin, které jsou k tomuto účelu vhodné, se používají na výrobu masivních dřevěných dýh. Ty se dále zpracovávají a používají pak při výrobě nejen sedacího nábytku.