Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 🌼 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Masivní stůl do každé jídelny


Vytvořeno: 15. 05. 2019
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Jídelní a kuchyňské stoly z masivního dřeva jsou dobrou volbou pro každý interiér. Dlouho vydrží, jsou odolné a pomáhají navodit útulnou atmosféru.

V minulosti bylo společné stolování součástí běžného života. Alespoň jednou denně se rodina sešla u jídelního stolu a společně probírali nejrůznější témata a vychutnávali si svá oblíbená jídla. Dnešní doba je uspěchaná a podobné chvíle jsou někdy opravdu vzácností. A právě proto je důležité, užívat si je co nejvíce.

Masiv a jeho údržba

Masivní dřevo je stále nejoblíbenější materiál, který se v domácnosti vyskytuje. Pokud si stůl z masivního dřeva pořídíte, asi si trochu připlatíte, ale oproti dřevotřísce budete mít doma krásný kousek. A z dlouhodobého hlediska se tato investice vyplatí. Stoly z masivu jsou totiž odolnější, vydrží i hrubší zacházení. A navíc dodají místnosti pocit tepla a útulna a při správné péči i navíc dlouho vydrží. Masivní dřevo se dá kombinovat s jakýmkoli jiným materiálem, proto se hodí i do moderně zařízených interiérů. I když jsou zase v módě ubrusy, pokud máte krásný masivní stůl, určitě jej ničím nezakrývejte. Jeho krása tak vynikne naplno.

Masivní dřevo na stolech bývá nejčastěji ošetřeno lakem, voskem nebo oleji. Lakovaný stůl stačí otírat vlhkým hadříkem, nebo speciálním přípravkem. U těch ale pozor. Není dobré střídat přípravek přímo na dřevo, lepší je nejprve na hadřík a tím pak povrch ošetřit. S voskem a oleji je to trochu složitější. Voskovaný nebo olejem ošetřený povrch je náchylnější na nečistoty a případné škrábance. Na voskovaný povrch nikdy nepoužívejte přípravky jako je Pronto. Časem se může stát, že se vám nečistoty do vosku zanesou. Voskované a olejované stoly je dobré jednou za čas napustit ochranným olejem nebo znovu převoskovat.

 

 

Buk a dub – nejodolnější materiál

Na našem trhu má největší zastoupení nábytek z dubu a buku. Jsou to totiž odolné dřeviny a zvláště dubové dřevo je velmi odolné. Zaujme také svojí kresbou a zřetelně viditelnými letokruhy. Zbarven je od žlutohnědé po šedavě žlutou. Bukové dřevo je i přes svou hmotnost a pevnost dobře tvárné a ohebné. Většina z nás zná židle Thonet, které jsou právě z bukového dřeva. Buk je hnědý až lehce narůžovělý. Říká se o něm, že pohlcuje negativní energii, odhání nemoci a dodává chuť k životu. Pro stolování tedy ideální volba.

Bukové a dubové dřevo bývá nejčastěji upraveno olejem a voskem, pro správnou údržbu určitě používejte prostředky určené právě na tuto povrchovou úpravu. Nezapomeňte také na brusné houbičky, jemnou prachovku nebo hadřík.

 

Masivní jídelní stůl WAL

 

Rustikální borovice

Borovice se hodí hlavně pro milovníky rustikálního, venkovského stylu. Je jednoduchá na údržbu, má lehce nažloutlý až bělavý odstín a dobře se s ní pracuje. Borovicové dřevo se používá na výrobu nejen jídelních stolů, ale i skříní, židlí, poliček nebo zahradního nábytku. Nevýhodou tohoto dřeva je jeho měkkost. Snadno se na něm vytvoří škrábance nebo otisky. Proto se při jeho údržbě vyhýbejte materiálům s drsným povrchem.

 

Borovicový stůl HOLIDAY

 

Exotické dřeviny

Chtěli byste si do jídelny raději pořídit stůl z exotických dřevin? Na trhu existují stoly z materiálů jako je wengé, akát, iroko, teak, mango nebo palisandr. Jsou to dřeviny pevné a trvanlivé. Hlavním znakem je jejich kresba, která každému kousku dodává punc originality. Na údržbu těchto dřevin používejte jen impregnační oleje na tvrdá exotická dřeva. Chrání dřevo před případným nasáknutím vody a pomáhají udržet jeho barvu. Je třeba ale počítat s tím, že vlivem teploty a vlhkosti se struktura dřeva může měnit. Může docházet k prasklinám, ale kvalita a trvanlivost produktu tím není nijak ovlivněná.

Všechny uvedené masivní dřeviny mění během doby svoji barvu. Vliv na to má teplota, světlo, ale i údržba. A v to je právě kouzlo masivu.