Doprava zdarma
nad 4999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 4999 Kč

Nápady, jak prostřít vánoční stůl


Vytvořeno: 07. 12. 2018
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Štědrý den klepe na dveře, a tak je čas začít přemýšlet o tom, jak letos prostřít stůl na štědrovečerní večeři.

Někdo prostírá každé Vánoce stejně. Pokud ale patříte mezi ty, kteří mají raději změnu, máme pro vás několik typů, kterými se můžete inspirovat.

 

 

S ubrusem nebo bez?

Ke slavnostně prostřenému stolu ubrus bezesporu patří. Zútulní pokoj a dodá večeru slavnostní atmosféru. Oblíbenou barvou Vánoc je tmavě červená až rudá. Použijte k prostření stolu jednobarevný ubrus v této barvě, bílé prostírání, které může mít i vyšívané motivy. Rudé svíčky, přírodní dekorace např. kousky jehličnatých větviček, misku s oříšky a jablky a jednoduché bílé nádobí. Váš stůl pak bude působit jednoduše, ale o to víc elegantně.

Pokud jste milovníky přírody a máte doma krásný masivní stůl, můžete se obejít i bez ubrusu. Prostírání ale určitě použijte. A zase stůl ozdobte přírodninami. Svíčky nebo lucerny, adventní věnec nebo vánoční růže doprostřed stolu. Tu dejte do květináče, který také ozdobte nebo použijte obal se zimním motivem. Zase platí, v jednoduchosti je krása.

 

 

Svíčky

Svíčky k vánočnímu času patří. Jejich světlo uklidňuje a navíc vytváří útulnou atmosféru. Pokud si je chcete dát na vánoční stůl, buďte opatrní aby nedošlo k nehodě. Svíčky můžete dát buď do svícnu, nebo lucerny. Krásně budou vypadat různě vysoké svíčky stejného typu na podstavci nebo talířku. Pokud rádi kutíte a chcete zkusit svíčky vyrobit, navrtejte díry do malých dřevěných kmínků, ty vylijte voskem a nezapomeňte na knot. Tyto svíčky pak můžete ozdobit živými větvičkami. Vánoční atmosféru krásně umocní plovoucí svíčky, které můžete dát do skleněné mísy nebo dózy.

 

 

Barvy Vánoc

Jak jsme již zmínili, klasická barva vánoc je tmavě červená. Ale pokud nechcete mít vánoce v zelené nebo právě v tmavě červené, můžete zvolit v podstatě jakoukoli barvu. Záleží na co se cítíte a jak Vánoce pojmete. K tradiční barvě určitě patří i zlatá. V několika posledních letech se na vánoce objevují kombinace modré a stříbrné, růžové, lososové. Tyto barvy se dají kombinovat buď se stříbrnou nebo bílou. Kombinace těchto barev žádá střízlivé dekorace, stůl můžete dozdobit skleněnými nebo kovovými dekoracemi. Existují dokonce i umělé bílé vánoční stromečky na které se dají tyto barvy také použít. K těmto odstínům se příliš nehodí přírodní dekorace.

Nakombinovat se dá i stříbrná a zlatá barva. Na stůl pak můžete dát skleněné vázy, do kterých dáte stříbrné a zlaté baňky. Nezapomeňte na svíčky. Dbejte pouze na použití stejné barvy a podobného materiálu.

Zlatá barva s rudou je skvělá sváteční kombinace. Zlaté příbory a na stůl třeba zlaté sošky. Doprostřed jednu větší svíci. Nejlépe zase použít rudý jednobarevný ubrus a doplnit ho zlatými dekoracemi. 

K šedé a bílé barvě se hodí hlavně stříbrné příbory, sklo a jednobarevný ubrus. A nebojte se netypických kovových dekorací. K těmto barvám se budou skvěle hodit.

Ať už budete mít na Vánoce prostřeno jakkoli, důležité je, abyste je prožili v klidu a se svými blízkými.