Doprava zdarma
nad 1499 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1499 Kč

Nová postel? Poradíme vám


Vytvořeno: 29. 04. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Pokud chcete mít kvalitní spánek a ráno se cítit odpočatí, věnujte velkou pozornost výběru postele. My tu pro vás máme několik informací, které jsou důležité právě pro to, abyste mohli říct „Dobře se mi spalo“.

Kam ji postavit

Ke kvalitě spánku přispívá velká řada faktorů. Jedním z nich je výběr i umístění postele v místnosti.
Pokud máte možnost dát jednu část postele (nejlépe hlavovou nebo nejdelší) ke stěně, budete se v posteli cítit bezpečně. Ten, kdo má prostornou ložnici, může umístit postel doprostřed místnosti. Tady se doporučuje dát za hlavovou část skříňku popř. nízkou zídku. Jde o tzv. kotvení.
A co se týká pohledu světových stran, je nejpříjemnější mít čelo postele směrem na sever nebo severovýchod.

 

Rozměry

Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 cm, dvojlůžka potom 160/180 x 200 cm. Existují iprodloužené délky – 210, 220 a dokonce i 240 cm. Jednolůžka pro děti můžete zvolit 70/80 x 180 cm, ale není to pravidlo.

Pokud máte rádi hodně místa okolo sebe, pořiďte si místo klasického jednolůžka, jeden a půl lůžko 140 x 200 cm. Takovým malým pomocníkem k určení vhodné délky postele je výška postavy plus 25 cm. Oněch 25 cm představuje délku nártu, jelikož při spánku nesvírá nárt s holení pravý úhel. 

 

 
 

 

Výška postele

Hygienické minimum pro výšku postele je 25 cm nad podlahou. Doporučujeme volit alespoň 30 cm. Dobrý standard je 40 až 50 cm, u starších lidí a méně pohyblivých se doporučuje 60 cm s ohledem na lepší vstávání, ale také kvůli odvětrávání spodní části lehací plochy.

Ovšem některé postele jsou i vyšší.
Obecně se lehací plocha počítá od podlahy k horní části matrace. Pokud si kupujete postel jako celek, to znamená i s matrací, výrobce tuto celkovou výšku uvádí. Ale pokud si postel montujete sami, tam si vybíráte základnu a matraci zvlášť. Jednoduché prkenné rošty jsou vysoké asi 2,2 cm, lamelové 5,5 cm nebo 7,5 cm. Motorový rošt má kolem 10 cm výšky.

 

Matrace

Velmi často se uvádí stejné rozměry postele i matrace. Ve skutečnosti jde o rozměr lehací plochy. Při koupi je třeba ověřit skutečný celkový rozměr postele, protože pokud má postel masivní čelo o tloušťce 20 cm a vy nemáte v ložnici místo navíc, může vzniknout nepříjemný problém.

Šířka i délka matrace záleží tedy na velikosti postele, vy pak zvažujte výšku matrace. Nejvhodnější je, když se výška pohybuje mezi 10 až 16 cm. Vždy ale samozřejmě záleží na každém člověku a hlavně na vhodnosti pro konkrétní osobu.
Celkovou výšku pak lze ještě zvýšit krycí – svrchní matrací. Ta nám přidá několik centimetrů navíc. Tím se váha těla dokonale rozloží, a navíc se tím prodlužuje životnost matrace.

 

 

Materiál a další provedení

V neposlední řadě také musíme uvést, že postele se vyrábí z nejrůznějších materiálů. V naší nabídce najdete kovové postele, dřevěné masivní, kombinace dřevo-kov nebo celočalouněné. A samozřejmě lze pořídit i rozkládací, s úložným prostorem nebo bez.


Podívejte se tedy na naši kompletní nabídku na atan.cz