Doprava zdarma
nad 1999 Kč
Shop roku widget
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1999 Kč

Šatní skříň a jeji výběr


Vytvořeno: 26. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Základním předpokladem uspořádané domácnosti je promyšlený úložný systém. Nábytkové prvky by měly umožňovat snadnou orientaci a dostupnost k uskladněným věcem. To samozřejmě, při dnešní široké nabídce oblečení, může být někdy problém. Situaci, kdy je vám líto rozloučit se s oblíbenými kousky oblečení, zažil určitě každý. Ale oblečení stále přibývá… Kam tedy s ním? Máte dvě možnosti. Buď některé kousky nadobro vyřadit a nebo pořídit větší skříň.

Vestavěná vs. solitér

Samotné skříně můžeme rozdělit do dvou kategorií – vestavěné a volně stojící.
Výhodou volně stojících šatních skříní je jejich možnost přesouvání (pokud nejsou extrémně velké) a tím čas od času změna vzhledu interiéru. Oproti vestavěným skříním jsou ale volně stojící méně ekonomické co se týká hospodaření s úložným prostorem.

 A teď už několik rad, jak správnou skříň vybrat.
V první řadě se tedy přesvědčte, zda na novou skříň máte dostatek místa. Může vám výborně ladit s okolním interiérem, ale pokud vám bude zasahovat do dveří, nebude to úplně ono….
Takže v první řadě jsou důležité rozměry.
S rozměry pokoje souvisí také typ dveří u skříně. Klasické křídlové umožňují otevřít celou skříň dokořán, ale tím pádem potřebují okolo sebe dostatek prostoru. Posuvné dveře v kolejničkách další místo okolo sebe nepotřebují, ale jedna část skříně vždy zůstane zakrytá. 

 


 

Doplňky

Dále si ujasněte, jaké oblečení budete do skříně ukládat. Pokud potřebujete ke svému zaměstnání kostým nebo oblek jistě oceníte dva velké oddíly se šatními tyčemi, doplněné několika policemi. Pokud máte rádi sportovnější, ležérnější módu, bude vám stačit šatní tyč jen jedna. Ale využijete o to víc prostorných polic.
Další rozdíl je v tom, zda sháníte pouhý úložný prostor na uschování sezónních věcí nebo pěkný kousek na pravidelně nošené oděvy. Každopádně v obou případech by mělo být oblečení uloženo tak, aby po vyndání ze skříně nepřipomínalo krepový papír…..
Z tohoto důvodu bývá součástí vnitřního vybavení skříně celá řada praktických a promyšlených systémů. Jde třeba o různé věšáčky, košíky, drátěné programy, kontejnery, krabice…. Některé skříně mohou ukrývat pracovní desku, žehlicí prkno, sklápěcí šatní tyče, koš na špinavé prádlo.
Je pravda, že díky promyšlenému systému ukládání může být i malá skříň přehledná a působit uklizeně a úhledně.

 

 


 

Zrcadlo, zrcadlo…. 

Velkým a nepostradatelným doplňkem skříně je zrcadlo. Nejen, že tam dokonale zkontrolujete to, jak vypadáte, ale zrcadlo dokáže prosvětlit a opticky zvětšit okolní prostor zvláště v malých bytech.

 

 

 

 

Materiál 

Pokud už jste si jistí, jaký typ skříně si chcete pořídit, čeká vás další rozhodnutí. Volba materiálu a barvy.
S největší pravděpodobností se budete rozhodovat mezi klasickým dřevem a laminem. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody….
Přírodní dřevo je krásný materiál, navozuje pocit tepla. Je třeba jej však udržovat a pravidelně o něj pečovat. 
Lamino sice není až tak atraktivní, ale skříně z tohoto materiálu jsou výrazně levnější. K údržbě vám stačí obyčejná prachovka a dekor může vypadat jako jakýkoli druh dřeva. Je možné zvolit i skříň v pastelové barvě.
Barvu obecně volte takovou, aby pasovala do interiéru a dotvářela celkovou harmonii pokoje.

 

 


 

Pravidla proporcí 

Pokud to prostor bytu umožňuje, je dobré držet se osvědčených pravidel. Délku a hloubku sestavy určují nejen provozní možnosti, ale i vaše požadavky a nároky. Co je třeba ale určitě zachovat, je hloubka skříně. Oděvy na ramínku vyžadují minimálně 60 cm. Pokud vám to prostor nedovoluje, je možné řešit vnitřek sestavy výsuvným mechanismem umožňujícím kolmé řazení ramínek.Přejeme vám, ať máte při výběru šatní skříně šťastnou ruku.
Tyto skříně v různých barevných provedeních a rozměrech a samozřejmě mnoho dalších najdete na 
atan.cz