Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 🌼 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Schodiště musí být především bezpečné


Vytvořeno: 10. 03. 2020
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Pokud si pořizujete patrový dům, schodiště tam prostě mít musíte. Budou schody hodně frekventované nebo se budou používat jen občas? A materiál? To jsou otázky, které je třeba si zodpovědět před tím, než se rozhodnete pro jeho realizaci. Jde o dlouhodobou a nemalou investici.

 

 

Bezpečnost, pohodlí

Aby bylo schodiště pohodlné na chůzi a zároveň bezpečné, musí splňovat určité parametry. Stupně nejlépe o výšce 16 cm, šířka minimálně 90 cm, hloubka minimálně 25 cm. Počet schodišťových stupňů v jednom rameni smí být nejvýše 16. U pomocných schodišť nebo těch v rodinných domcích a uvnitř bytu je to 18. Pokud plánujete točité schodiště, počítejte s tím, že když budete chtít něco stěhovat, může to být problém. Normový předmět pro tzv. "prostěhování" má rozměr 180 x 180 x 60 cm.

Součástí schodiště by určitě mělo být zábradlí.  To by mělo mít výšku 100 cm (toleruje se i 90 cm). Svislé členění (zvláště, pokud máte malé děti) a světlost maximálně 13 cm. Světlost je rozestup jednotlivých sloupků. Zvolit můžete i plnou výplň. Pokud chcete schodiště bez zábradlí, může dojít při kolaudaci k problému. Další důležitou součástí schodiště je jeho osvětlení. Mělo by být nejlépe přímé, s intenzitou alespoň 40 luxů. Světlo můžete mít umístěné buď přímo nad schodištěm (ze stropu) nebo ho mít zabudované do jednotlivých schodišťových stupňů. Další variantou jsou bodová světla umístěná po stranách schodiště ve zdi. To je ale lepší volit jako doplňkovou variantu.

 

 

Materiál

Z jakého materiálu bude schodiště vyrobené, závisí na celkovém zařízení a zvoleném stylu interiéru. K hodně oblíbeným materiálů patří dřevo. Pro tento materiál je důležitá teplotně i vlhkostně stabilní prostředí. Teplota tedy 19 - 21°C, vlhkost 45 - 50%. Dřevo na dlouhodobé změny prostředí reaguje. V topné sezóně při nízké vlhkosti materiál vysychá. Mohou se objevit trhliny a spáry mezi lamelami dřeva. Naopak při vysoké vlhkosti může dojít k bobtnání nebo zvlnění plochy. Takové deformace materiálu již zůstanou.

Dalším hojně používaným materiálem na výrobu schodišť je také ocel, častá je také kombinace dřeva, oceli a skla. Co se týká skla, tvoří ho většinou lepené bezpečnostní sklo, případně kalené v různých povrchových úpravách (mléčné, kouřové, čiré, barevné). Sklo je dnes velmi populární a nahrazuje klasická dřevěná zábradlí. 

 

 

 

 

Vlastnosti, které by dobré schodiště mělo mít

Tuhost - rovná se správná volba materiálu. Některá schodiště musí být ukotvená k zemi a nemohou být umístěna do prostoru. Nedochází tak ke zvlnění materiálu.

Hlučnost, rezonance - tu si hlídejte již při kotvení schodiště u stěny. Zvuk se nesmí rozléhat.

Odolnost - při výrobě nášlapné plochy schodů zvolte tvrdý a odolný materiál - buk, dub, jasan, javor

Povrchová úprava - nejčastěji lakování

Funkčnost - schodiště musí odpovídat použití, ke kterému je určeno. Točité schodiště o nedostatečné šířce nášlapu určitě nepatří do hlavního prostoru interiéru.

Pohodlnost - o té rozhodují dva faktory: šířka schodiště a výška nášlapu. K tomu existuje jedna pomůcka - 2 lidé b se na něm měli bez problémů vyhnout. Standardní šířka je 90 cm, možné míry mohou být 60 - 120 cm.