Doprava zdarma
nad 1499 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1499 Kč

Tropické dřeviny


Vytvořeno: 20. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Materiál

Při výrobě nábytku se používají v současnosti stále více odolná tropická dřeva z listnatých stromů z celého světa.

Tvrdé dřevo většiny z listnatých stromů roste v mírných a tropických pásmech. Kromě balzy, která je výjimkou potvrzující pravidlo, se tato dřeva vyznačují vysokou hustotou a tím pádem jsou tyto masivní materiály velmi odolné a tvrdé.

Tato exotická a vzácná tvrdá dřeva mají oproti měkkému dřevu z jehličnatých stromů i větší výběr barev, textury a žilkování. Tato dřeva se využívají velmi často na výrobu dýhy, kdy se touto exotickou dýhou odýhuje jiný, méně hodnotný materiál a tím nemusí dosahovat ceny značné výše.


Autor fota: Sten Porse
Zdroj: Wikipedie

Brazilský mahagon - tato měkká dřevina roste ve Střední Americe, převážně ve Venezuele, Brazílii a Kolumbii. Jádrové dřevo má hnědou až tmavě červenou barvu se slabými žílami. Vyrábí se z něj nábytek a desky.

Mahagon pravý - tato středně tvrdá dřevina roste jak ve Střední a Jižní Americe, tak i v Jihozápadní Asii a západní Africe. Barevně a tvrdostí se liší podle místa původu, barvy jsou od temně červené přes červeně hnědou až po kombinaci i s růžovou barvou. Vyrábí se z něj luxusní nábytek.

Cedrala - tato měkká dřevina se vyskytuje především v oblasti Střední Ameriky. K výrobě nábytku se používá jak jádrové dřevo, které je hnědě růžové, tak i bělové dřevo, které je růžové.

Eben Macasar - velice tvrdé dřevo, které je společně s wenge nejtmavší dřevinou, bývá skoro černé. Vyrábí se z něj kvalitní luxusní nábytek.

Imbula - toto dřevo, které roste zejména v Jižní Americe, je využíváno jak k výrobě nábytku, tak i k výrobě překližky a dýhy. Barevná paleta je od žluto hnědé barvy až po olivovou podle toho, zda se jedná o dřevo bělové nebo jádrové.

Iroko - tato dřevina ze Západní Afriky se používá na výrobu nábytku a případně i dýhy jako náhražka teaku, protože je odolná proti vodě. Dřevo je mastné a tím pádem odolné.

Olivovník - je typický strom Jižní Evropy a jeho tvrdé dřevo má zeleně žlutou barvu. Používá se na výrobu nábytku a dýhy.

Teak - vyskytuje se v Jižní Asii, nejčastěji v Thajsku, Indii a Barmě. Jedná se o odolné dřevo, které díky velkému podílu oleje je velmi odolné vůči vodě, čímž se zařadilo mezi jedno z nejlepších a nejkvalitnějších dřev na světě. Rychle na vzduchu tmavne. Používá se na výrobu nejen zahradního nábytku.

Wenge - toto velice tvrdé dřevo pochází z tropické Afriky. Jádrové dřevo má hnědou barvu s černým žilkováním, na vzduchu ale rychle tmavne do skoro černé barvy. Používá se na výrobu luxusního nábytku.