Doprava zdarma
nad 1999 Kč
Shop roku widget
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1999 Kč

Typy na správné osvětlení do bytu


Vytvořeno: 26. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Letní dny, kdy je dlouho vidět, má rád určitě každý z nás. Světlo nabíjí energií. Ale bohužel v našich podmínkách si to nemůžeme dopřát celoročně a tak nezbývá nic jiného, než si světlo vynahradit jiným způsobem. A to kvalitním osvětlením v bytě či domě. Víme vůbec, jak doma správně svítit?

Pro osvětlení interiéru platí, že čím více, tím lépe. To ale platí o zdrojích světla, tedy lampách, lustrech, lampičkách, nikoli o síle žárovek. Naopak – velmi silné světlo může oslňovat a na někoho působit negativně. Jak tedy?

1. Jeden lustr nestačí

Pokud máme v místnosti jeden centrální lustr pověšený uprostřed místnosti, není to vhodné řešení. Takový lustr totiž vydává pouze orientační světlo.

2. Světlo k práci

Každý pracovní stůl, ať už je určený pro děti nebo pro dospělé, musí mít lampičku. Tu umístíme tak, aby nestínila. Tedy praváci ji mají vlevo, leváci vpravo.. Světlo by mělo na stůl dopadat ze 40 – 50 cm, pod úhlem 60 – 70 stupňů.

3. Noční stolek

Lampy a lampičky na noční stolek samozřejmě také patří. Někdo dává přednost stojací lampičce, někomu více vyhovuje lampička umístěná na zeď. Při čtení knížky by mělo světlo dopadat na stránky z boku nebo od hlavy. Nástěnné lampičky by měli mít možnost nastavení úhlu dopadu světla. 

 

 

4. Lampy a TV

I k televizi patří lampa a to proto, že pouze světlo z televize, které je ostré, může unavovat oči a třeba i bolest hlavy. Proto je lepší mít v blízkosti televize rozsvícenou stojací lampu s tlumeným světlem.

5. Bludičky

 Tak říkáme doma světlu, které máme rozsvícené v noci v dětském pokoji. Intenzita těchto světel je nízká a používají se většinou jen proto, aby se děti nebály po tmě a alespoň trochu se v noci v pokoji orientovaly.Tato světla jsou buď zapojena do zásuvky a nebo se nabíjí přes adaptér. Tady je výhoda přenositelnosti. Pro tento účel existují i světla s pomalým stmíváním.

6. Kuchyně

 V této části bytu je dobré osvětlení velmi důležité a to hned na několika místech. Jak už jsme zmínili je to centrální lustr, osvětlení nad kuchyňskou pracovní deskou, osvětlení nad varnou deskou a osvětlení nad kuchyňským stolem.K osvětlení pracovní plochy můžeme použít zářivky nebo bodová světla zabudovaná do dna horních skříněk a osvětlení varné desky většinou zajistí digestoř. V poslední době se setkáváme i s osvětlením vnitřního prostoru skříněk, máme tak lepší přehled, kde je co uložené.

7. Světlo v koupelně

 Světlo v koupelně neumisťujeme do blízkosti vany ani sprchového koutu kvůli bezpečnosti. Pokud ale chcete mít tlumené světlo ve sprchovém koutě, zvolte vodě odolné LED osvětlení, které dodá interiéru zajímavý vzhled. A to samé platí o osvětlení vany. Pokud máte raději klasiku, volte centrální světlo a pak světlo k zrcadlu. To můžeme umístit nad zrcadlo doprostřed a nebo můžeme zvolit dvě světla, každé z jedné strany. V dnešní době jsou v nabídce zrcadla s již zabudovaným osvětlením. U zrcadla je důležité aby světlo přicházelo z více stran.

8. Předsíně a chodby

 I v této části interiéru je důležité centrální osvětlení, tzn. lustr zavěšený u stropu a pak samozřejmě několik nástěnných světel. Pokud máme schodiště, můžeme je umístit na zdi podél něj a nebo zvolit LED pásky. Kvalitně osvětlené schodiště je velmi důležité pro vaši bezpečnost. 

9. 2 v 1

To můžeme říct o tzv. stmívacích světlech jejichž intenzitu si zvolíme podle toho, co zrovna u rozsvíceného světla chceme dělat. Pokud si budeme chtít přečíst knížku, zvolíme vyšší intenzitu svícení, při intimním osvětlení naopak intenzitu snížíme. Tato světla šetří energii.


A na závěr? V dnešní době existuje opravdu velká škála různých lustrů, světel, lamp, lampiček – vybere si opravdu každý. Ať už jsou to světla do interiéru nebo světla venkovní.
Co se týká žárovek, klasické baňky si už nekoupíme, můžeme tedy zvolit úsporné žárovky a nebo LED diody, které mají dobrou svítivost a přitom nízkou spotřebu.

 

Dřevěná lucernaNezapomeňte ale, že nejlepší a nejpřirozenější světlo, je to sluneční…..
Lampičky do interiéru i ven najdete na www.atan.cz