Doprava zdarma
nad 4999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 4999 Kč

Víte, co je hygge? Je to šťastný způsob života


Vytvořeno: 08. 03. 2019
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Kdo by nechtěl být šťastný? Vychutnávat si každý den plnými doušky, čerpat energii z každého okamžiku… Pokud je vám tenhle styl sympatický, vítejte ve stylu hygge.

Co to vlastně je?

Hygge je vlastně životní klid. Dalo by se to přeložit jako klid a nohy v teple, okamžik, kdy je vám příjemně, slast, pohoda, útulno. Pochází z dánštiny a právě Dánové si tento recept vytvořili, aby přečkali dlouhé zimní večery a nedostatek slunce.

Být hygge ale znamená spíš umění obklopovat se pěknými věcmi a příjemnými lidmi, každý den se radovat a vážit si obyčejných věcí jako je třeba společná večeře s rodinou. Člověk se to ale musí naučit a bydlení v tomto stylu vám k tomu snadno dopomůže. S hygge jde ruku v ruce i minimalismus. Je to logické – prostě se zbavíte věcí, které vás ruší a které vlastně ani nepotřebujete.

 

 

Jak být hygge?

Určitě každý zažil ten pocit, že se mu prostě nic nechce. Ať už je to vaření, úklid nebo nějaká jiná činnost. Udělejte si k vaření dobrý čaj, nebo si nalijte vaše oblíbené víno a pusťte si oblíbenou hudbu. Nemáte na nic náladu? Zachumlejte se do deky a užívejte si dotyk příjemného materiálu.

Hygge si vlastně můžeme představovat jako takové nekonečné Vánoce s litry horké čokolády, rozečtených knížek a koukání do hořícího krbu.

 

 

 

 

Útulno v hlavní roli

Pokud si chcete vychutnávat každodenní malé radosti, je dobré to podpořit pěkným bydlením. A to všude. Ať už je to ložnice, koupelna, kuchyně. Bydlení by mělo vypadat tak, aby vás vždy lákalo se do něj odkudkoli vrátit a trávit v něm čas. K vytvoření hygge bydlení nejsou třeba drahé doplňky. Vyberte si ty, které se budou líbit vám.

  • Dřevěný nábytek – masiv, lamino… Dřevo vytváří pocit tepla a hřejivé atmosféry. Důležitou součástí je pohodlné křeslo nebo gauč
  • Přírodní materiály – korek, kámen, kůže
  • Doplňky – tedy to, co vhodně doplní vybraný nábytek. Dánský styl je proslulý svou jednoduchostí. Oblíbené je dřevo např. rámečky na fotky, sošky
  • Polštáře – huňaté a příjemné. Na sedačku, do ložnice, kamkoli, kde si chcete užít pohodu a klid. I kdyby to mělo být na zemi
  • Přehozy a deky – ty vás fyzicky zahřejí během chladných dnů. Nejlépe s rustikálním nebo skandinávským vzorem a z přírodních materiálů
  • Světlo – lampy, lampičky, svíčky nebo krb… Naopak sem nepatří lustry a zářivky. Takže malé lampičky s teplým světlem, lucerničky navodí nejen útulno, ale i intimní atmosféru. Pokud dáváte přednost modernímu stylu, sáhněte po industriálních lampách.

Styl hygge skvěle navodí i pohodlné domácí oblečení, teplé ponožky. Hrneček horké čokolády, kočka stočená v klíně, oblíbený film nebo kniha. Tohle všechno ve vašem „koutku“, oblíbeném místečku, kde vám bude dobře. Tím hlavním ve stylu hygge je právě atmosféra, kterou si doma vytvoříte. Řiďte se při zařizování svého domova hlavně srdcem a užívejte si to!