Doprava zdarma
nad 1499 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1499 Kč

Vybírám si stůl


Vytvořeno: 21. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Toto je malý průvodce při výběru stolu do každého interiéru.

Každý, kdo si vybírá nový stůl, má na výběr z mnoha kritérií a možností.

Tvar stolu - standardní tvary stolů jsou hranaté čtvercové nebo obdélníkové a oblé kulaté nebo oválné. Pokud si přejete elipsu, soudkovitý tvar nebo i tvar trojůhelníkový, pak i tyto netypické tvary umíme vyrobit. Nabízíme stoly se čtyřma nohama, nabízíme stoly na centrální podnoži. Nabízíme stoly jídelní, nabízíme stoly barové a nabízíme stoly konferenční.

Výběr stolu podle způsobu rozkládání - nabízíme stoly pevné i rozkládací. Rozkládání stolu se může vyrobit několika způsoby, existuje rozkládání z obou delších stran stolu, rozkládání zprostřed stolu, kdy se může "rozjet" celý stůl nebo jen stolová deska, existuje možnost, kdy stolová deska čtvercová se rozložením a následným pootočením o 90°stane deskou obdélníkovou dvojnásobné délky. Nabízíme stoly rozkládací s několikerým vkládáním desek tak, aby se velikost po rozložení přizpůsobila různě velkému danému počtu sedících u stolu.

Výběr stolu podle materiálu stolových nohou - stoly se dělí podle tohoto výběru na dřevěné a kovové. Dřevěné bývají celodřevěné nebo v kombinaci se sklem, kovové můžou být celokovové, v kombinaci kovu se dřevem, se sklem nebo s obojím.

 

 

Výběr dřevěného stolu podle materiálu - stoly nabízíme celomasivní, s deskou z dřevotřísky (DDD) potažené bukovou dýhou, s deskou z MDF potažené bukovou masivní dýhou a stoly laminovanou dřevotřískou, kdy si lze vybrat typ hrany (lepená laminem, ABS, narážecí hrana). 

Masivy - stoly z masivního tvrdého dřeva se vyrábí z buku nebo dubu, stoly z masivního měkčího dřeva se vyrábí z borovice a ze smrku. Masivy mají nespornou výhodu v tom, že při mechanickém poškození se dají opravit zbroušením poškozeného místa a následné opravě barvy a povrchové úpravy. Masivy lze úspěšně upravovat frézováním, lze si tedy u těchto stolových desek vybrat tvar hran a míru zaoblenosti rohů.
Bukový masiv se nejčastěji upravuje mořením na jinou barvu dřeva a následně se lakuje. Tento typ masivu se používá na všechny typy stolů. 
Dubový masiv je specifický svojí barvou a strukturou, nejčastěji se pouze lakuje nebo voskuje voskovým olejem. Tento typ masivu se většinou používá na robustní stoly hranatých tvarů.
Borovicový a smrkový masiv lze voskovat voskem tak, aby dřevo získalo barevnou patinu, ale též se lakuje a též jej lze barevně mořit. Lze upravovat i olejováním. Jejich specifická kresba je zvýrazněna i díky využití původních přírodních suků ve dřevě. Tyto masivy se většinou používají na stoly stylového selského typu.

MDF dýhovaná bukovou masivní dýhou - tento materiál je nejčastěji využívaný na výrobu stolů. Je pevný díky složení (lisované hobliny pod tlakem), dýha má stejnou strukturu jako masivní nohy a luby stolu a barvené zakončení dřeva stolu je pak úplně stejné. MDF lze , stejně jako masivy, upravovat frézováním, takže pokud si budete přát oblé hrany a rohy, pak i tento materiál je tvárný. Pokud si budete přát rovné hrany a ostré rohy, pak lze hrany též upravit nalepením bukové dýhy i na ně. Pokud si zákazník přeje oblé hrany a rohy, pak v tomto případě nelze lepit na obliny dýhu a hrany tak zůstávají bez dýhy. MDF však saje mořící materiály o něco více než buková dýha, může se tedy stát v tomto případě, že budou hrany o něco sytější (tmavší) než je stolová deska, je to však vždy barva tón v tónu. MDF lze barevmě mořit a lakovat, lze ji však i upravovat voskováním a olejováním.

Dřevotříska (DDD) dýhovaná bukovou masivní dýhou - tento materiál (lepené hobliny) se používá pro výrobu stolů všude tam, kde není předpoklad té největší zátěže. Bez problémů jej lze použít do domácnosti, ale i na stoly do menších jídelen či restaurací. Materiál není tak těžký jako masiv či MDF, lze se stoly tedy lehčeji manipulovat. Buková dýha i zde má stejnou strukturu jako masivní bukové nohy a luby stolu, stůl se pak barevně upraví nastejno. Tento materiál má však jednu nevýhodu, nelze jej upravit frézováním a proto jde použít při výrobě pouze u typů stolů s ostrými rohy a rovnou hranou, která je lepená bukovou dýhou nebo se na zaoblení hrany používá masivní bukový nákližek.

      

Lamino - je dřevotříska (DTD) potažená umělohmotnou fólií v různých dekorech podle vzorníků. Dekory můžou být v imitaci různých druhů dřeva nebo jednobarevné, matné či lesklé. Laminové stolové desky se snadno udržují. Malá nevýhoda těchto desek v dekorech imitace dřeva je v tom, že jejich kresba dřeva je umělá, barevně nejednotná (vždy několik odstínů na jednom dekoru) a je pak v některých případech nelehké stolové masivní nohy a luby domořit na stejnou barvu díky tomu, že barva ma masivu je jednotná. Nemusí být tedy odstín moření 100% totožný s dekorem stolové desky. Může se tedy stát při výrobě na zakázku k již dané laminové kuchyňské lince či vybranému laminu ze vzorníku, že zákazník si barvu moření nohou přijde vybrat a odsouhlasit několikrát tak, aby stůl byl přesně podle jeho představ.

Sklo nejen s masivním rámem - při výrobě dřevěné stolové desky v kombinaci se sklem se ve většině případů používá bukový masiv, který lze povrchově barevně upravit mořením a následným lakováním. Sklo se používá jak mléčné, tak i čiré nebo kouřově zabarené. Používá se bezpečnostní lepené sklo nebo bezpečnostní sklo kalené. V případě kombinace skla se dřevem si zákazník může vybrat tvar stolu, tvar hran a rohů a dokonce si sám podle fantazie navrhnout design stolové desky.

 

Werzalit a SM France - zátěžové stolové desky jsou určené nejen jako zahradní. Jsou vyráběné ve formách tak, že nemají ostré hrany, jsou lehce zaoblené. Základ tvoří hutná dřevotříska, která je potažená vysoce odolnou umělohmotnou fólií (laminem) a nemá z vrchní části žádné spoje, takže tekutina jen steče a nemá kam se vsáknout. Desky však nejsou úplně rovné. Aby lépe dešťová voda odtékala a nezůstávala na desce, tak jsou desky jen lehce prohnuté do oblouku. Nemusíte se však bát, že by na desce nedržely skleničky, prohnutí je opravdu mírné. Tyto desky se vyrábí s různými dekory, jsou v imitaci dřeva, kamene nebo fantazijních dekorů.

Kovové nohy a podnože - kovové nohy stolu se nejčastěji vyrábí z lesklého chromu, z leštěného hliníku nebo z nerezu. Nabízíme i nohy kovové s hliníkovým nástřikem RAL 9006 nebo s černým nástřikem RAL 9005. Centrální kovové podnože jsou ve většině případů litinové s černým nástřikem v RAL 9005, případě zájmu je lze upravit do jiné barvy podle vzorníku RAL. Nabízíme samostatné kovové nohy a centrální podnože, ale i hotové konstrukce stolových podnoží. Nabízíme stolové podnože i v kombinaci kovu se dřevem.
Stolové podnože nabízíme v jídelní i barové variantě. Některé typy těchto podnoží nabízíme jako samostatné typy, existují však podnože, které lze objednat jak v jídelní, tak i barové výšce. Lze tak vhodně sjednotit interiér stejnými typy stolů.