Doprava zdarma
nad 1499 Kč
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1499 Kč

Židle pro malého předškoláka


Vytvořeno: 29. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Pokud nevíte, jakou židli koupit svému dítěti pro zdravé sezení, poradíme vám, na co nezapomenout při jejím výběru.

Ve věku 3 – 4 roky má dítě tendenci sedět jako dospělí. V tomto období by mělo mít vlastní stůl a židličku.

Pro děti, které se chystají do první třídy je určitě vhodné koupit kvalitní rostoucí židli ještě před samotným nástupem do školy.


Vhodná výška sezení
Samotná výška sedáku se odvíjí od celkové výšky dítěte. To musí mít při sezení celá chodidla opřená o zem a kolena svírat úhel 90?. Např. při výšce 119 cm je výška sedáku max. 35cm.
Výška sedáku 46 cm (standardní výška většiny židlí) stačí pak až do dospělosti pro všechny výšky postavy.
Pokud dítě sedí u vysokého stolu, který nemá nastavitelnou výšku desky, je vhodné volit židli s nastavitelnou oporou pro nohy. Aby se o tu mohlo dítě opřít chodidly.


Tvar a výška opěradla
Důležitým prvkem opěradla je jeho prohnutí dopředu, vertikálně. V oblasti bederní páteře, kde je nejdůležitější. Horní část nesmí tlačit záda dopředu aby nedocházelo k zakulacování zad.Kolečka
Kolečka nebo kluzáky? Z hlediska funkčnosti a praktičnosti zcela jistě vítězí kolečka – odsouvání a přisouvání ke stolu jde na nich podstatně lépe :-). Při volbě univerzálních koleček navíc nemusíte řešit, zda bude židle stát na koberci nebo jiné podlahové krytině. Kolečka s automatickou brzdou se při odtížení sama zabrzdí. Zabrání se tím nechtěnému podjetí a dítě židli nemůže mít jako jezdící hračku. 
Židle s neotáčivým pístem – to je opak k židli otáčecí. U ní je stejně plně zachována nastavitelnost výšky sedáku a opěráku. 
Pro starší školou povinné děti jsou vhodným doplňkem opěrky na ruce, popřípadě pohupování.


Čalounění
Další důležitou věcí při výběru dětské židle je čalounění. Pokud chcete aby i po letech používání dětmi (a všichni víme, co někdy dokáží :-) vypadalo stále jako nové, přečtěte si několik následujících rad:

  •  látka by měla být výhradně z umělých vláken. Jsou pevnější a odolnější
  • otěruvzdornost potahu nejméně 70 000 cyklů Martindale (obecná zkušební metoda)
  • potah by měl mít úpravu proti znečištění (teflonová úprava až do hloubky potahu). Jen tak se špína na látce nezachytí. Povrchová ochrana je nedostatečná
  • záruka na výrobek – zda se vztahuje i na čalounění a zda zašpinění a opotřebení nejsou ze záruky vyjmuty. Záruční doba 5 let svědčí o jistotě výrobce a tím pádem bude židle zřejmě kvalitní.

 

Rostoucí židle Fuxo síťTuto a další dětské židle najdete na atan.cz