Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 🌼 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Život bez bariér


Vytvořeno: 06. 02. 2020
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Čas neúprosně letí a věk a způsob života se podepisují na naší tělesné kondici. Na přicházející stáří je dobré připravit i náš domov.

Podle odborníků je vhodné provést úpravy interiéru a tím se na vyšší věk připravit, nejpozději po padesátce. Asi nikdo si nemyslí, že bude stejně pohyblivý v sedmdesáti stejně jako ve čtyřiceti letech. Proto je dobré věk nepodcenit a připustit si, že i když se cítí fit, musí tomu tak být i za pět let. Člověk sice nutně ve vyšším věku nemusí chodit o hůlce nebo jezdit na invalidním vozíku, ale určitě bude doma trávit více času, a proto je důležité cítit se doma komfortně.

Na co se tedy v bytě zaměřit?

 

 

Dveře

Čím širší, tím lepší a čím jich bude méně, tím lépe. Do dveří o šířce 60 centimetrů se vejdeme s berlemi, pokud jsou ale široké 80 - 90 centimetrů, je to mnohem pohodlnější. Vstupní pak určitě 100 centimetrů a ideálně bezpečnostní. V interiéru jsou vhodnější lamelové a nebo posuvné. Zaberou méně místa a lépe se s nimi manipuluje. Co se týká kování na dveřích, vhodná jsou ta zapuštěná do dveřního křídla. Nic tak nevyčnívá, a tím pádem nehrozí úraz. Na trhu existují rovněž dveře, které se otevírají oběma směry. Stačí do nich zatlačit. Další věcí, na kterou je dobré se zaměřit, je práh. Klasický může způsobit nepříjemnosti. Vhodnější je tedy práh bezbariérové nebo tzn. nulový. Bezbariérový nepřesahuje výšku 20 milimetrů, ten nulový dokonce 5 milimetrů 

Podlaha

Zásadní parametry při výběry jsou bezpečnost a snadná údržba.Je pravda, že celoplošné nebo kusové koberce hřejí, ovšem s pomůckami, které třeba budeme ve stáří potřebovat, hrozí nepříjemné zranění. Stačí když zakopnete nebo o koberec zavadíte holí. Odborníci proto doporučují vinyl nebo minerální krytiny. Ty nekloužou, nevadí jim vlhkost, nepoškodí se když vám třeba vyklouzne hrnec s vodou. Do chodby, koupelny, WC jsou vhodné protiskluzové dlaždice. Jejich komfort může zvýšit podlahové vytápění. 

 

Rošt RUSSOFLEST - polohovatelný

 

 

Ložnice

Postel, rošt a matrace jsou ve vyšším věku velice důležité, proto je dobré do jejich pořízení investovat. Výška postele ve vyšším věku by měla být 55 - 65 centimetrů. Při koupi matrace je dobré vyzkoušet, zda hrana matrace sahá pod hýždě, a při sedu jsou chodidla na zemi a kolena ohnutá do pravého úhlu. Taková postel totiž šetří kyčelní klouby. Důležitá je samozřejmě i stabilita a pozor na ostré hrany a bočnice. Kdo si chce opravdu dopřát komfort při ležení a spaní, může si pořídit polohovací, elektricky ovládaný rošt. Matrace jsou vhodné ty z ze studené pěny latexu s odnímatelným potahem, který se dá vyprat.

Sezení v kuchyni

Praktičnost nade vše. To platí v jakémkoli věku. Takže barové židle, designová křesílka, nízké měkké sedačky, sedací vaky... To prostě k vyššímu věku není úplně vhodně zvolené sezení. Většinou se z takového totiž špatně vstává. Ideální sezení by mělo mít výšku 45 centimetrů, tvrdší čalounění, pevné područky a opěrák a zajisté oceníme i podnožku. Důležitá je samozřejmě stabilita a masivní materiál. Pozor ale také na váhu. Pokud budete mít doma židle, které budou sice stabilní, ale díky jejich váze s nimi těžko pohnete, může nastat problém. Co se týká stolu, stačí klasická výška 74 - 76 centimetrů.

Vaření

Ideální kuchyně má půdorys do U nebo L. A to v jakémkoli věku. Dřez blízko varné desky, varná plocha níž než pracovní a trouba i mikrovlnná trouba tak, aby se dala ovládat v sedě. U spodních modulů linky dejte přednost výsuvným zásuvkám, před klasickými dvířky. To ovšem platí i pro skříně v celé domácnosti. Nemusíte se do nich tolik ohýbat a v šuplíku vidíte hned vše. V rohových částech se vyplatí karusely - otočné drátěné koše na uložení nádobí. 

 

 

Hygiena

Pokud jsou až do teď měli vanu, je dobré popřemýšlet o tom, zda by nebyl vhodnější sprchový kout. Samozřejmě záleží, jak se cítíte a co vám vaše tělo dovolí. Kdo zvládne vanu, měl by si pořídit sedátko přes ni a protiskluznou podložku a madlo. Ty usnadní vstup i výstup z ní. I přesto je ale ideální volbou právě sprchový kout. Bezbariérový. Bez vaničky, pouze s protiskluznými dlaždicemi s odtokovým žlábkem. I ve sprchovém koutě je dobré mít sedátko a madlo. Pokud vám to prostor dovolí, klidě můžete mít madla dvě. 

Shrnutí

Se sníženou pohyblivostí se pojí zpomalené reakce. A tím bohužel vyšší riziko úrazu. Proto se doma vyvarujte ostrých hran u nábytku, trčících madel, WC ve výšce 50 centimetrů a samozřejmě i zde madlo. Vhodné je i bidetové sedátko nebo alespoň bidetová sprška. Život vám ve vyšším věku usnadní i nábytek na kolečkách, jako je třeba pojízdný noční stolek , křeslo, servírovací stolek, postel. Pokud žijete sami  a občas zapomínáte, což je ve vyšším věku naprosto normální, můžete i pořídit třeba žehličku, která se sama vypne stejně jako televize, plynovou desku, která upozorní na nutnost vypnutí.

Takže pokud jste připravení, nemáte se čeho bát...