Doprava zdarma
nad 1999 Kč
Shop roku widget
Po–Pá (9:00–18:00), So (9:00–12:00)
Doprava zdarma nad 1999 Kč

Dřevo všude kolem nás


Vytvořeno: 20. 09. 2016
0 komentářů
Kategorie: Materiál

Snad v každém interiéru najdeme nějaký dřevěný prvek. Ať už je to podlaha, obložení stěn a nebo samotný nábytek.

Ve světě techniky je dřevo vítaným materiálem, který přináší klid a harmonii. Je skvělým prostředkem na zútulnění interiéru.

Dřevo má mnoho výhod a předností:

  • je to obnovitelný zdroj tzn. je šetrné k přírodě,
  • je dekorativní,
  • je antialergické, hygienické,
  • má dlouhou životnost,
  • je příjemné na dotek,
  • vytváří dojem útulnosti,
  • má širokou škálu barev a vzorů,
  • hodí se do každého interiéru.


S dřevěným nábytkem se můžete setkat prakticky v každé místnosti. A to i v koupelně. Je třeba ale dodržovat určitá pravidla, pokud se rozhodnete mít dřevo i tam.


Masivní dřevo, překližka

Každý druh dřeva dříve nebo později začne reagovat na dlouhodobější kontakt s vodou nebo vlhkem. To se projeví změnou objemu. Proto musí být dostatečně vyschlé.

Masivní dřevo se obecně hodí spíše do prostor suchých. Tam, kde se vyskytuje vyšší vlhkost (kuchyně, koupelna) je vhodnější překližka. Ta vzniká slepením několika dýh a vlhkost snáší relativně dobře.Materiály na bázi dřeva

Současný nábytek se neobejde bez použití různých sendvičových materiálů kombinovaných s plasty. To je především dřevotříska a dřevovláknité desky. Jejich povrch je dýhovaný nebo laminátový. Dýhu od masivu na první pohled pozná jen znalec. Původ prozradí pouze hmotnost výrobku.

Velmi pestrou škálu barev nabízejí laminové desky. Tento povrch se snadno čistí a lépe odolává mechanickému poškození. Ovšem oprava třeba poškrábaného laminového stolu je takřka nemožná. Na rozdíl od masivu nebo dýhy. Tam je možné poškození zabrousit a následně namořit a nalakovat.
Druhy dřeva

I používání různých druhů dřeva podléhá módním trendům. Mezi často používané dřeviny patří např. červenohnědé dřevo třešňové s ne moc výraznou kresbou.

Nejtvrdší a nejstálejší dřevinou je beze sporu dub. U něj ale pozor! Při dlouhodobému vystavení slunečnímu světlu významně mění barvu.

Elegantní je také buk a bříza. Z jehličnanů smrk, borovice, modřín. I u těchto druhů dřeva ale časem dochází ke změně odstínu. Je to zkrátka přírodní materiál a ten stále pracuje.

Exotika

Proč ne? Obecně se dá říct, že exotické dřeviny vynikají větší odolností vůči vlhkosti a mechanickému namáhání. V dnešní době vede na poli exotických dřevin jednoznačně teak. Má medově zlatou až tmavě hnědou barvu a působí houževnatě a odolně. Odolává i plísním. Jedna z nejcennějších, ale také nejkrásnějších afrických dřevin je wenge v tmavě čokoládovém odstínu.

foto je pouze ilustrační