Dub v interiéru

Nábytek nebo bytové vybavení z dubu nebo jeho imitace je skvělou volbou pro každý interiér. Najde uplatnění prakticky všude.

Díky svým dobrým vlastnostem představuje dub nejčastěji používanou dřevinu. Je tvrdý a má hezkou kresbu dřeva. Bohužel také není nejlevnější a je náročnější na údržbu.
Proto se jako alternativa často volí jeho imitace.

Masivní dřevo

Na výrobu nábytku z masivního dubu se používají desky z jednoho kusu dřeva o různých šířkách a délkách. Díky kresbě masivního dřeva je každý výrobek originál.Barová židle C-0917Dub v interiéruSpárovka

To jsou vlastně nařezané lamely, případně hranoly, ze kterých se odstraní suky a trhliny. Lamely se pak slepí k sobě a výsledkem je velice pevná deska.

Dýha

U dýhy se tloušťka desky uvádí v milimetrech, zatímco u masivu v centimetrech.Dýha vzniká krájením nebo loupáním nebo řezáním tenkých plátků dřeva po napaření opracovaných kmenů. Napaření do určité míry upravuje přirozenou barvu dřeva. Plátky mívají různou tloušťku od 0,5 do 3 mm. Ty se pak lepí na dřevotřískovou desku nebo dřevovláknitou MDF desku. Slepením několika dýh k sobě se vyrábí překližka.
Ze kterého materiálu je tedy nejlepší kupovat nábytek? Každý druh má své pro a proti. Např. u dýhy platí to, že je méně barevně stálá, ale zase se nemůže stát, že by se „zkroutila“. Co se týká poškození dýhy a její následná oprava, tam je lepší nechat to na odborníkovi. U masivu si lehčí poškození zvládne opravit asi každý.
Velmi často se masiv a dýha kombinují s dalšími materiály na bázi dřeva. Korpusy nábytku jsou například z lamina a čelní dvířka jsou dýhovaná nebo rámeček dvířek je z masivu a výplň z materiálu na bázi dřeva.Jídelní set Seweryn

Dub v interiéru

Imitace

Pokud nechceme investovat do nábytku z masivního dřeva, můžeme si pořídit napodobeninu. Ty bývají na dotek nejen hladké ale i strukturované. Například crosscut připomíná kmen stromu řezaný na fošny.
Prakticky to znamená, že základem nábytku je deska na bázi dřeva a ta je potažená fólií s potiskem. Lamino zase vzniká tak, že jádro tvoří dřevotřísková deska polepená speciálním laminovacím papírem a na to se nanáší vrstva melaminové pryskyřice.Indiana program

Dub v interiéru


Pokud se vám dubový nábytek líbí, prohlédněte si náš sortiment na www.atan.cz


Proč nakupovat u nás?