Dnes -5 % úplně na vše s kódem jaro5 | JDU NAKUPOVAT!

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–18:00) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Jak vybrat pohovku?


Vytvořeno: 01. 07. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Na dnešním trhu je na výběr celá řada pohovek. Jak si ale vybrat tu pravou přesně pro vaše potřeby? Především byste měli zvážit prostorové možnosti vašeho bytu. V tomto ohledu se nabízí pohovky rohové či klasické jednotlivé.

Při výběru pohovky do vašich obývacích prostor doporučujeme pečlivě rozmýšlet a proměřovat. Pohovka ve velké vstupní hale rodinné vily bude totiž působit zcela jiným dojmem než pohovka v obývacím pokoji bytu v panelovém domě. Pokud nedisponujete velkými prostory, vybírejte pohovku s úložným prostorem, který jistě oceníte.

Barva a materiál povrchu

Na trhu je na výběr z celé řady barevných odstínů a motivů. Z nespočtu možností si většinou snadno vyberete tu pravou, která bude přesně ladit s vaším interiérem. Jak je to ale s povrchovým materiálem? Standardem dnešní doby jsou již pohovky s povrchem, který se velmi snadno udržuje, což obzvláště platí pro syntetické povrchy.

Velmi žádanými pohovkami jsou ty s povrchem z mikrovlákna. Mají luxusní vzhled, na omak příjemný povrch a velmi snadno se udržují.

Kožené povrchy jsou žádané pro svůj luxusní vzhled a záruku elegance. Povrchy z kůže se velmi jednoduše ošetřují, což oceníte v případě, že máte malé děti a čištění sedačky budete mít na denním pořádku. V letních měsících si mohou ale najít i své odpůrce, neboť nejsou příliš prodyšné.

Látkové čalounění je vyráběno z bavlny, vlny nebo umělých materiálů, jako je například polyester a to buď ve stoprocentním zastoupení nebo s různým procentuálním podílem zmiňovaných látek. Na omak jsou tyto povrchy velmi příjemné, údržba však může být v mnoha případech komplikovanější.

Je pohovka vhodná pro pohodlný spánek?

Platí pravidlo, že klasická pohovka, ačkoliv je rozkládací, by měla sloužit výhradně k sezení a jen k příležitostnému přespání. Pokud však hledáte ideální řešení do vašeho malého bytu, můžete se poohlížet po rozkládacích pohovkách pro každodenní plnohodnotné spaní, které jsou vybavené lamelovým nebo laťovým roštem a zdravotní matrací prakticky libovolné tloušťky a tuhosti. Ve složeném stavu tak plní funkci sedačky a v rozloženém stavu je z ní kvalitní a zdravotně nezávadné lůžko či dvoulůžko.

Typy rozložení pohovek

Sklápěcí opěrák

Velice oblíbeným typem rozkladu je pohovka, u které se sedák vysune dopředu a následně se sklopí záda do vodorovné polohy. Existují dvě možnosti vysouvání sedáku - buď se sedák vysouvá po kolejničkách anebo se vyklápí pomocí pružiny (tzv. automat). U tohoto typu je třeba myslet na to, že pohovka nesmí být přisunuta úplně ke zdi, jinak by nebylo možné opěrák sklopit. Úložný prostor je pod sedákem.

 

 

 

Klik-klak

 

Další způsob rozložení může být pomocí tzv. systému klik-klak. K rozložení stačí dva pohyby. Uchopíme sedák a jedním pohybem ho překlopíme do polohy, kdy je opěrák vodorovně a sedák svisle. Pak už jen zatlačíme sedákem směrem k opěráku a po cvaknutí sedák položíme do vodorovné polohy. Opět platí pravidlo, že pohovka nesmí být přisunuta úplně u zdi. Úložný prostor na lůžkoviny či deky je umístěný pod sedákem.

 

 

 

Dvě matrace na sobě

 

Tento typ pohovky je vhodnější spíše k odpočinku v ležící poloze než k sezení, jelikož sedák bývá hluboký a opření o polštáře není zrovna komfortní. Velkou výhodou je ale jednoduchý a rychlý rozklad bez nutnosti odsouvání pohovky od zdi a široká ložná plocha. Stačí vysunout zásuvku a překlopit horní matraci. Úložný prostor v zásuvce je prostorný a zároveň snadno přístupný.

 

 

 

 

Rozklad v korpusu pohovky

 

U menších pohovek bývá rozklad řešený tak, že se rozkládá jedním dlouhým tahem, kdy zásuvka na kolečkách vyjede z korpusu pohovky. Zásuvka navíc v sobě skrývá i malý úložný prostor, který je přístupný ale až po rozložení pohovky.